Veriler açıklandı, trafikteki zararın bilançoya etkisi çıktı

TSB sigorta pazarının teknik verilerini açıkladı. Sigortacılar 2022’nin Ocak-Eylül döneminde 6.1 milyar TL teknik kar elde etti. Bu yılın 9 aylık döneminde sigorta şirketleri trafik sigortası 7.9 milyar TL’lik rekor bir teknik zarar açıkladı. Sektörün bilanço karı, özkaynak karlılığı ve aktif karlılığı azaldı. Tüm bunlar gösteriyor ki, trafik sigortasındaki zarar, sigorta sektörünün bilanço karlılığını etkiledi.

Sigortacılar 2022’nin Ocak-Eylül döneminde 6.1 milyar TL teknik kar elde etti. Geçen senenin aynı dönemindeki 7.9 milyar TL’lik kar ile mukayese edildiğinde sigorta sektörünün teknik karlılığı yüzde 30,4 azaldı. Ancak 2022’nin Ocak-Haziran dönemindeki 2.4 milyar TL’lik teknik kar ile mukayese edildiğinde bu yılın 9 aylık döneminde teknik karlılık yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 145 arttı.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), 2022’nin Ocak-Eylül dönemi sektörün teknik verilerini açıkladı. Buna göre, trafik sigortasında teknik zarar artarken, kaskoda özellikle prim artışlarının sektöre yaradığı ve bu branşta teknik karlılıktaki kaybın azaldığı görülüyor.

TRAFİKTE 7.9 MİLYAR TL ZARAR

Bu yılın 9 aylık döneminde sigorta şirketleri trafik sigortası 7.9 milyar TL’lik rekor bir teknik zarar açıkladı. Geçen yılın aynı döneminde şirketler, trafikte, 897 milyon teknik zarar açıklamıştı. Geçen sene ile mukayese edildiğinde trafikte teknik zarar 9 katına çıkarken, 2022’nin Ocak-Haziran dönemindeki 5.8 milyar TL’lik teknik kar ile mukayese edildiğinde ise şirketlerin üçüncü çeyrekte, yılın ilk yarısına göre trafik sigortasında teknik zararı yüzde 35,3 arttı.

Bu yılın 9 aylık döneminde sigorta şirketlerinin trafik sigortasındaki hasar/prim oranı yüzde 163,5 oldu. Yani, şirketler topladıkları her 100 liralık prim karşısında 163 lira hasar ödedi ki, 2021’in aynı döneminde hasar/prim oranı yüzde 102’lerdeydi. Bu yılın 6 aylık döneminde ise trafik sigortasındaki hasar/prim oranı yüzde 178,7 olarak gerçekleşmişti.

PRİM ARTIŞI KASKODA İBREYİ KARA DÖNDÜRDÜ

TSB’nin açıkladığı verilere göre kaskoda ise durum farklı. 2022’nin Ocak-Eylül döneminde kaskoda şirketler 3.2 milyar TL teknik kar açıkladı. Bunu göre geçen senenin aynı dönemi ile mukayese edildiğinde kaskoda teknik karlılık yüzde 252 artmış gözüküyor. 2022’nin Ocak-Haziran döneminde ise şirketler kaskoda 502.9 milyon TL teknik kar açıklamışlardı. Bu da gösteriyor ki, üçüncü çeyrekte, yılın ilk altı ayına göre şirketler kaskoda teknik karlılıklarını yüzde 541 artırmışlar. Bu yılın 9 aylık döneminde sektörde en yüksek teknik karlılığı elde edildiği branş da kasko oldu.

Kaskoda hasar/prim oranına bakıldığında da bu yılın 9 aylık döneminde yüzde 90,8 olurken, geçen senenin aynı döneminde yüzde 81,3, bu yılın Ocak-Haziran döneminde de yüzde 106,4 olarak gerçekleştiği görülüyor. Bu yılın üçüncü çeyreğinde kaskoda hasar/prim oranının da azaldığı görülüyor. Sonuçta, kaskodaki fiyat artışının sektöre olumlu etkisi olduğu görülüyor.

BİLANÇO KARLILIĞI AZALDI

TSB’nin açıkladığı verilere göre 2022’nin Ocak-Eylül döneminde sigorta sektörünün mali karlılığı geçen senenin aynı döneminde artarak yüzde 6 oldu. Geçen senenin aynı döneminde mali karlılık 2.4 milyar TL iken bu yılın 9 aylık döneminde mali karlılık 8.8 milyar TL oldu.

Bilanço karlılığı ise 2021’in 9 aylık dönemde 7.7 milyar TL iken, bu yılın aynı döneminde 10.3 milyar TL’ye çıktı. Özkaynak karlılığı da geçen yıl 38.1 milyar TL’den, bu yılın Ocak-Eylül döneminde 54.5 milyar TL’ye yükseldi. Sektörün aktif toplamına bakıldığında da geçen senenin 9 aylık döneminde 336.5 milyar TL olan aktif toplamı bu yılın aynı döneminde 602.4 milyar TL’ye çıktı.

Ancak geçen sene ile mukayese edildiğinde sektörün bilanço karı, özkaynak karlılığı ve aktif karlılığı azaldı. Tüm bunlar gösteriyor ki, trafik sigortasındaki zarar, sigorta sektörünün bilanço karlılığını ciddi etkiledi.

Sigorta Sektörünün Ocak-Eylül Teknik Karlılığı ve Teknik Verileri (TL)