Yabancı turiste 15 euroya koronavirüsü kapsayan sağlık sigortası

Türkiye’ye gelen turistlere 15 euroya özel sağlık sigortası sunulacak. Sigorta, 1 Temmuz itibariyle kovid-19’u kapsayan sağlık sigortası paketi olarak başlatılacak. 7 bin euro sigorta teminatı için ödenecek sigorta primi 23 euro olacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bir açıklama yaparak, turizmde normalleşme kapsamında sigorta sistemini de hayata geçirdiklerini söyledi. Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’ye gelecek olan turistlerin öncelikle vücut sıcaklıklarının ölçüldüğünü, vücut sıcaklığı 37,8’in üzerinde olanlara ve semptomu bulunanlara hemen test yapıldığını belirterek, “Testin sonucu pozitif çıktığında konuğu hastaneye gönderiyoruz. Hastanede doktorlar konuğun hastanede kalıp kalmamasına karar veriyor” dedi.

Sağlık Sigortası Paketi

Mehmet Nuri Ersoy, bu kapsamda sigorta sistemini de hayata geçirdiklerini ifade ederek, sigorta sisteminin internet üzerinden satışına başlandığını ve tur operatörlerinin talep etmesi halinde link gönderildiğini, fiyatların pakete göre değiştiğini söyledi.

Koronavirüsü kapsayan sağlık sigortası paketi 1 Temmuz’dan itibaren hizmete sunulacak. Turist koruma sigortası adı altındaki sigorta ürünü, 1 Temmuz itibariyle kovid-19’u kapsayan bir sağlık sigortası paketi olarak başlatılacak.

Sigorta poliçesi; internet üzerinden, sözleşmeli havayolu şirketlerinden bilet alırken, havaalanı içinde pasaport kontrolü öncesi satış noktalarından ve tur operatörlerinden alınabilecek.

Turist koruma sigortasının teminatları ve teminatlara göre primleri de farklı olacak.

  • 3 bin euro sigorta teminatı için ödenecek prim tutarı 15 euro.
  • 5 bin euro teminat için ödenecek sigorta primi 19 euro.
  • 7 bin euro sigorta teminatı için ödenecek sigorta primi 23 euro.