Yeni kurulacak Katılım Reasürans Fonu nasıl işleyecek?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2021’nin başında Katılım Reasürans Fonu kurulacağını açıkladı.

Katılım Reasürans Fonu nasıl işleyecek, sistemi kim yürütecek ve sistemin kurulmasındaki amaç ne? Katılım reasürans sistemi faizsiz esaslara göre çalışan reasürans sistemi demek. Katılım Reasürans Fonu’nun, Türk Reasürans çatısı altında olması ve pencere sistemi ile faaliyet göstermesi bekleniyor. Türk Reasürans çatısı altında ayrı bir katılım reasürans şirketi kurulmayacak, pencere usulü ile geleneksel reasürans faaliyetinin yanında katılım reasürans hizmeti de verilecek.

Katılım Reasürans Fonu’nun Kim Yönetecek?

Reasürans primleri Katılım Reasürans’ın havuzunda toplanacak ve primler faizsiz esaslara göre değerlendirilecek. Belirli dönemin sonunda katılım reasürans havuzundan sigorta şirketlerine para iadesi yapılacak. Katılım reasürans sisteminin en geç 2021’nin başında uygulamaya geçmesi düşünülüyor.

Uzmanlar, katılım reasürans sistemi ile birlikte katılım ekosistemindeki tüm saç ayaklarının tamamlanacağını söylüyor. Katılım bankaları, katılım sigorta şirketleri, katılım bireysel emeklilik sistemi, katılım fonları ve yeni kurulacak katılım reasürans sistemi.

Uzmanlar, dünyadaki katılım reasürans sisteminden de bahsederek, dünya devi iki reasürans şirketinin pencere sistemi ile katılım reasürans hizmeti verdiğini söylüyor. Ayrıca, Orta Doğu ve Asya’da da bir iki küçük şirketin katılım reasürans faaliyeti gösterdiğini de vurguluyorlar. Uzmanlar, Türkiye’de kurulacak katılım reasürans havuzunun ileride dünyaya reasürans desteğin verebileceğine de dikkat çekiyorlar.