100 milyon dolarlık zarara neden olabilir

Süveyş Kanalı’nı bir hafta süreyle kapatan Panama bandıralı Ever Green gemisinin sigorta piyasasında büyük bir zarara neden olacağı belirtiyor. Lloyd’s 100 milyon dolar veya daha fazla bir kayıp beklerken, Fitch Ratings, küresel reasürörlerin olay nedeniyle yüz milyonlarca avroluk tazminat talebiyle karşı karşıya kalacağını belirtiyor.

Dünya deniz ulaşımı ve ticaretinin en önemli geçişlerinden biri olan Süveyş Kanalı’nı bir hafta süreyle kapatan Panama bandıralı Ever Green gemisi dünya sigorta pazarını karıştırdı. Lloyd’s of London, geminin, sigorta piyasasında büyük bir zarara neden olacağını belirtiyor. Lloyd’s’un Başkanı Bruce Carnegie-Brown, Reuters’e verdiği demeçte, kesin kaybı tahmin etmek için henüz çok erken olduğunu belirterek, “Sadece gemi için değil kanaldan geçemeyen tüm gemiler için de büyük bir kayıp olacak” dedi.

Geminin Sigortacısı UK P&I Club

Geminin, Lloyd’s için yaklaşık 100 milyon dolar veya daha fazla bir kayıp anlamına gelebileceği de vurgulandı. Gecikmeden etkilenen gemiler ve kargolar için sorumluluk sigortası taleplerinin başlangıçta konteyner gemisi Ever Green’in sorumluluk sigortacısı olan UK P&I Club’a geleceği bekleniyor. Ancak uzmanlar, İngiltere P&I Kulübü’nün reasüransının da kullanılacağını ve bunun bir kısmının da Lloyd düşeceğini söylüyor.

Öte yandan, Fitch Ratings, küresel reasürörlerin olay nedeniyle yüz milyonlarca avroluk tazminat talebiyle karşı karşıya kalacağını söyledi.