14 milyar TL’lik ticaret sigortalı yapıldı

Türk Reasürans Genel Müdür Yardımcısı Ali Sertaç Canal, devlet destekli alacak sigortasında son gelişmeler hakkında değerlendirmeler yaptı. Canal, 50 bin KOBİ’nin, sistemin sağladığı garantiden yararlandığını belirterek, “Bizim verdiğimiz teminat, ticaretin güvenli yapılması adına olduğundan; 14 milyarlık bir ticaret hacmi bugün bizim garantimiz altında el değiştirdi” dedi.

Türk Reasürans Genel Müdür Yardımcısı Ali Sertaç Canal, devlet destekli alacak sigortasında 14 milyar TL’lik alacağın sigortalandığını ve sigortadan yararlanan işletme sayısının da 50 bine çıktığını açıkladı. Canal, devlet destekli alacak sigortasında son gelişmeler hakkında değerlendirmeler yaptı.

Canal, 50 bin KOBİ’nin, sistemin sağladığı garantiden yararlandığını belirterek, “Bizim verdiğimiz teminat, ticaretin güvenli yapılması adına olduğundan; 14 milyarlık bir ticaret hacmi bugün bizim garantimiz altında el değiştirdi. Yaklaşık 50 bin işletme bu el değişiminde durumun bir tarafıydı ve bu sistemden, bu garantiden de yararlanmış oldu” dedi.

KOBİ TANIMI DEĞİŞTİ

Ali Sertaç Canal, KOBİ yönetmeliğinde değişik olduğunu, ciro limitinin 250 milyondan 500 milyona çıkarıldığını hatırlatarak, “Bununla da ilgili olarak da şu anda SEDDK’mızın bir tebliğ çalışması, revizyon çalışması var. Hızlı bir şekilde onu hayata geçireceğiz. Bu da tabi çok faydalı oldu. Çünkü özellikle son bir-iki yıldır cirolar çok arttığı için işletmeler hızlıca KOBİ tanımından çıkıyorlardı. Bu gelişme ile KOBİ tanımı daha kapsayıcı bir hale geldi” şeklinde konuştu.

İŞLETMELERİN %10 SİGORTA KAPSAMINDA

İşletmelerin yüzde 99’nun KOBİ olduğunu, ancak bunların tamamının devlet destekli alacak sigortası kapsıma girmediğini vurgulayan Canal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaklaşık 4.5 milyon KOBİ’den bahsediliyor. Bunun yaklaşık 1.5 milyonu ticaret ve sanayi odasına bağlı; kalanı esnaf ve sanatkar. TOBB’un verilerine bakacak olursak yaklaşık yüzde 95’i mikro işletmelerdir; yani cirosu sıfır ile 5 milyon TL arasındaki işletmelerdir. Devlet destekli alacak sigortasını alabilecek 350-400 bin adet KOBİ var. Bu açıdan baktığımızda sigorta yaptıran işletme sayısı yüzde 10’lar seviyesinde.”

2 MİLYON TL’LİK SATIŞIN SİGORTA PRİMİ 10 BİN TL

Ali Sertaç Canal, devlet destekli alacak sigortasında primleri devletin belirlediğine de değinerek, “Primler tebliğ ile belirleniyor. Prim hesaplaması tamamen KOBİ’nin vadeli satışlarından elde ettiği ciroya göre hesaplanıyor. Basit bir örnek vereyim. 2 milyon lira vadeli satış cirosu olan bir KOBİ için, vadeli satışlarının da 120 gün olduğunu düşünelim; 2 milyon liralık vadeli satışı sigorta ettirmek istediğinde ödeyeceği prim 10 bin TL. Çok maliyetli değil. Özellikle, devrettikleri risk açısından baktığınızda çok büyük bir meblağ değil” dedi.