Benli: Avrupa, Asya’da poliçe kesip sigorta ihraç edeceğiz

Kamu sigorta şirketlerinin birleşmesi ile geçen senenin eylül ayında kurulan Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik birinci kuruluş yıldönümünü kutluyor. Kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Türkiye Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Benli, Avrupa ve Asya’da poliçe kesen şirket haline gelmeyi hedeflediklerini ve sigorta ihraç edeceklerini belirtti. Atilla Benli, katılım sigorta şirketi kuracaklarını da açıkladı.

Türkiye Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli, Avrupa ve Asya’da poliçe kesen şirket haline gelmeyi hedeflediklerini ve sigorta ihraç edeceklerini açıkladı. Kamu sigorta şirketlerinin birleşmesi ile geçen senenin eylül ayında kurulan Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik’in birinci kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Atilla Benli, bir yılın özetini yaparak, hedeflerden bahsetti. Toplantıda şirketin kuruluş yıldönümünde yayına girecek reklam filmleri serisi; filmlerde rol alan ve yeni marka yüzü olan ünlü oyuncu Timuçin Esen ile birlikte tanıtıldı.

 11.4 Milyon Müşteriye Hizmet Veriyoruz

Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik Genel Müdürü Atilla Benli, hayat dışı sigortalarda 6 milyar liralık, hayat sigortalarında ise 2 milyar liralık prim üretimine ulaştıklarını belirterek, 11.4 milyon tekil müşteriye hizmet verdiklerini söyledi. Benli, Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES) ise 40.7 milyar liralık fon büyüklüğü oluşturduklarını kaydetti.

Hedefte Avrupa Var

Atilla Benli, uluslararası alanda güçlü şirket olmak istediklerini Avrupa ve Asya’da poliçe kesen şirket haline gelmeyi hedeflediklerini ve sigorta ihraç edeceklerini belirterek, şunları söyledi: “Uluslararası alanda güçlü şirket olmak istiyoruz. Özellikle Doğu Avrupa ve Türki Cumhuriyetleri’nde 2023’e kadar fırsatları değerlendiriyoruz. Kendimize 5 yıllık bir strateji planladık. Avrupa ve Asya’da poliçe kesen bir şirket olmak istiyoruz. İki yıl içinde bu konuda adımlar atacağız.”

Katılım Sigorta Şirketi Kuruyoruz

Türkiye Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli, katılım sigorta şirketi kuracaklarını da açıkladı. Atilla Benli, katılım sigortacılığı alanında faaliyet göstereceklerini ve bu alanda şirket kuracaklarını söyledi. Benli, yayınlanan yönetmelik gereği pencere usulü ile katılım sigortacılığı yapan şirketlerin sene sonundan sonra ya katılım sigorta şirketi kuracaklarını ya da bu alanda faaliyet gösteremeyeceklerini belirterek, “Biz katılım sigorta şirketi kurmayı tercih ettik. Kuracağımız şirket BES hariç hayat ve hayat dışı sigortalar alanında faaliyet gösterecek. İki şirket tek yönetim olacak” dedi.

Örneği Bulunmayan Çapta Birleşmeyi Rekor Sürede Tamamladık

Atilla Benli, Türkiye’de sigortacılık hizmetlerinin daha geniş kesimlere ulaşması konusunda önemli bir misyon üstlenen Türkiye Sigorta’nın, dünyada örneği bulunmayan çapta bir birleşmeyi, rekor bir sürede tamamlamanın yanı sıra henüz ilk yılında gerek kurumsal gerekse finansal performans anlamında imza attığı başarılarla da verdiği tüm sözlerin arkasında durduğuna değinerek, “Bu sürecin arkasında kamunun desteği var, siyasi irade var, iyi bir ekip var, iyi bir amaç var ve bunun sonunda da oluşan iyi bir sonuç var. Bu bir yıl gibi bir sürede daha önce teminat verilmeyen yerleri sigortaladık. Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfi Sakarya Gaz Sahası’ndaki Tuna-1 kuyusuna 15 gün bir sürede teminat verdik. Milli haberleşme uydularını sigortaladık” dedi.

Kapı Kapı Dolaşıp Sigortanın Önemini Anlatmamız Lazım

Türkiye Sigorta’nın, sigortacılığın büyümesine itici güç olmak üzere hayata geçtiğini ve sigorta algısının dönüşümü, sigortanın çok daha geniş kesimlere ulaşması ve bankacılık dışı finansal sektör büyüklüğünün dünya ortalamaları düzeyine erişmesine katkı sunma konusunda çok önemli bir misyonla yola çıktıklarını belirten Benli, “Sektör olarak ülkemizdeki sigorta algısını dönüştürmek ve sigorta açığını kapatmak için hepimize büyük görevler düşüyor. Gerekirse kapı kapı dolaşıp insanlara sigortanın önemini anlatmamız lazım. Biz Türkiye Sigorta olarak bu konuya milli bir görev olarak bakıyoruz. Müşterilerimizin yaşamlarına değer katarken, ismimizden aldığımız sorumlulukla ve sektörün lider şirketi olarak sadece kendi pazar payımızı artırmaya değil, pastayı topyekûn büyütmeye ve sigortacılığı hak ettiği konuma taşımaya odaklanıyoruz” dedi.