Benli: Yatırım tasarrufa geçişin anahtarı sigorta

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, bireysel emeklilik ve hayat sigortalarında biriken fonların dolaylı olarak finansın ve Türkiye ekonomisinin büyümesine ivme kazandırma anlamında destek olduğunu kaydetti.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, sigorta sektörünün kredi mevduat düzeyinden yatırım tasarrufa geçilmesinde anahtar rol oynayacağını söyledi. Atilla Benli, bireysel emeklilik ve hayat sigortalarında biriken fonların dolaylı olarak finansın ve Türkiye ekonomisinin büyümesine ivme kazandırma anlamında destek olduğunu kaydetti.

Atilla Benli, Sabah Gazetesi tarafından düzenlenen Sektör Buluşmaları kapsamında gerçekleştirilen Sigorta Panelinde konuştu. Benli, Türkiye’nin sigortacılıkta istediği sıralamada olmadığını vurgulayarak, sektörün son yıllarda çift haneli büyüdüğünü, bu yıl yüzde 21’lik bir büyüme yaşandığını ve bireysel emeklilik sisteminde bu oranın yüzde 24 olarak gerçekleştiğini kaydetti. Benli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2021’de Katılım Sigortacılığı Fırsat Alanı Olacak”

“Önümüz açık. 2021’de İslami finans değerler zincirinin ayrılmaz bir parçası olan katılım sigortacılığının önemli bir fırsat alanı olacağını düşünüyorum. Şu anda toplam sigorta sektöründen aldığı pay yüzde 5. Çok hızlı, yüzde 70’in üzerinde büyüyor ancak yeterli değil. Bunun için de hem yeni kurulan şirketlerle hem yeni ürünlerle hızlı büyüme sağlanacak. Konvansiyonel ürünlerin hemen hemen hepsinin katılım sigortacılığı için de geliştirilmesi söz konusu. Böylece bugüne kadar İslami hassasiyetler nedeniyle sisteme girmemiş yeni bir potansiyel sektör için bekliyor. Yeni ürünlerin geliştirilmesiyle hızlı bir atılım olacak.”

“Bölgesel Lider Olma Hedefine Kitlendik”

Atilla Benli, Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik hakkında da açıklamalarda bulundu. Her iki şirketin de bölgesel lider olma hedefine kilitlendiğini ifade ederek, şu açıklamaları yaptı: “Kısa süre içerisinde 6 şirket bir araya gelerek çok güçlü ve piyasa yapıcı lider bir şirkete dönüştük. Bunu yaparken sektörde ve dünya örneklerinde görünen yönüyle küçülürsünüz, pazar payı kaybedersiniz, karlılığınız azalır. Biz ne pazar payı kaybettik, ne karlılığımızda ne de büyümemizde azalma oldu. Tam tersine şirketlerin hepsi geçmişe göre performanslarında rekor kırarak birleşme gerçekleşti. Eskisine göre daha çok ve daha çeşitli teminatlar verdik.”