Cumhurbaşkanı Erdoğan: BES’te yeni reformların vakti geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Reformları Tanıtım Toplantısı’nda, bireysel emeklilik sistemindeki reformları da açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bireysel emeklilik sistemini çok daha geniş kesimlere yaygınlaştırıyoruz. Nüfusumuzun yüzde 25’ini oluşturan 18 yaş altındaki çocuklarımızın sisteme girebilmesinin önündeki engelleri kaldırıyoruz” dedi.

18 yaş altı Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) girebilecek, vakıf ve sandıklardaki emeklilik birikimleri 2023 yılı sonuna kadar BES’e aktarılabilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde, Ekonomi Reformları Tanıtım Toplantısı’nda bireysel emeklilik sisteminde yapılacak reformları açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında, BES’in, derinleşmesine ve gelişmesine katkı sağlayacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sektörün 18 senede gösterdiği performans, sistemin, halkımız nezdindeki konumunu güçlendirmiştir. İçinden geçtiğimiz dönem bize bu alanda yeni reformların vaktinin geldiğini gösteriyor” dedi.

18 Yaş Altına Yüzde 25 Devlet Katkısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BES’te atılacak adımları şöyle açıkladı:

“Bireysel emeklilik sistemini çok daha geniş kesimlere yaygınlaştırıyoruz. Nüfusumuzun yüzde 25’ini oluşturan 18 yaş altındaki çocuklarımızın sisteme girebilmesinin önündeki engelleri kaldırıyoruz. Böylece tasarruf alışkanlığının ve finansal okuryazarlık bilincinin küçük yaşlardan itibaren kazandırılmasını teşvik ediyoruz. Çocuklarımızın geleceğini güvence altına almak için bu süreci yüzde 25 devlet katkısı ile destekleyerek kamunun üzerine düşen sorumluluğu da yerine getiriyoruz.

Sandık, vakıf ve dernek gibi kuruluşlardaki emeklilik birikimlerinin 2023 yılı sonuna kadar bireysel emeklilik sistemine aktarımına imkan veriyoruz.

Ayrıca sistemi; eğitim, sağlık ve hayat sigortaları gibi çeşitli tasarruf ürünleri ile entegre ederek uygun maliyetler ve devlet destekleri ile birlikte vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz.”