‘DASK’ı sigortalının beyanına bırakmayacağız’

DASK Koordinatörü Erdal Turgut, deprem bölgesinde karşılaştıkları en büyük sorunun, konutların zorunlu deprem sigortası yaptırılırken düşük metrekare gösterilmesinden kaynaklandığını belirterek, “Sigortalının beyanına göre poliçe yapılmaya devam edilmesi halinde bu sorunun önüne geçilemeyecek. Artık sigortalının inisiyatifine bırakmayacağız” dedi.

Editör: Aytaç NALLAR

DASK Koordinatörü Erdal Turgut, deprem bölgesinde hasar ödemelerinin 26 milyar TL’ye dayandığını ve hasar ödemeye devam edildiğindi, halen yeni ihbarlar geldiğini söyledi.

Erdal Turgut, DASK olarak deprem bölgesinde karşılaştıkları en büyük sorunun, konutların zorunlu deprem sigortası yaptırılırken düşük metrekare gösterilmesinden kaynaklandığını belirterek, “Bu ne demek? Elektrik su açtırmak için oradaki vatandaşımızın 20 metre, 30 metre ile aslında 100 metre, 150 metre olan evini sigortalaması demek. Suçlu kim derseniz; vatandaş da bunu böyle istiyor. Bazılarını da acentelerimiz yönlendirmiş. Çoğu acentemiz bunu yapmamış ama içlerinde diğerlerinden iş kapmak için bu şekilde davranan acenteler de olmuş” dedi.

İSPAT ZORUNLULUĞU GETİRECEĞİZ

Sigortalının beyanına göre poliçe yapılmaya devam edilmesi halinde bu sorunun önüne geçilemeyeceğine dikkat çeken Turgut, şu açıklamaları yaptı:

“Maalesef tapu dairesindeki tüm kayıtlarımız dijital değil. En büyük sıkıntı da buradan kaynaklanıyor. Dijital olmadığı için arşiv kayıtlarına inmek gerekiyor. Bunu da doğrudan online olarak alamıyoruz. 2014 yılından sonrası için dijital olarak alabiliyoruz. 2014 öncesi için de farklı kanalları devreye sokup, bir data oluşturacağız. Böylece artık sigortalının inisiyatifine bırakmayacağız. Kayıtlara ulaşamıyorsak da belirli bir metrekareden aşağı olmaz diyeceğiz. Çünkü hayatın doğal akışına aykırı. Bu bölgelerde 20 metrekare konut olması mümkün değil. Dolayısıyla ispat yükümlülüğü getireceğiz. Sigortalıya diyeceğiz ki, ‘evinin metrekaresi 100 metreden ya da şu bedelden aşağı ise bunu ispat et, tapunu getir, ona göre sigortayı yapalım’. Sigortalının 20 metrekareyi bize ispat etmesi lazım.”