İşte, DASK’ta yeni dönemde yapılacaklar

Türk Reasürans ve DASK Genel Müdürü Selva Eren, deprem bölgesinde son yaşananlar ve bundan sonrasında DASK’ta atacakları adımlar hakkında açıklamalar yaptı. Eren, depremden çok büyük dersler çıkardıklarını, hiçbir şeyin kağıt üzerinde gözüktüğü gibi olmadığını anladıklarını kaydetti.

Editör: Aytaç NALLAR

Türk Reasürans ve DASK Genel Müdürü Selva Eren, deprem bölgesinde, son verilere göre 568 bin hasar ihbarına ulaştıklarını ve ödenen hasarın da 28 milyar TL’ye ulaşacağını söyledi. Eren, deprem bölgesinde son yaşananlar ve bundan sonrasında DASK’ta atacakları adımlar hakkında açıklamalar yaptı.

Selva Eren, depremden çok büyük dersler çıkardıklarını, hiçbir şeyin kağıt üzerinde gözüktüğü gibi olmadığını anladıklarını belirterek, DASK’ı devraldıkları günden bu güne geçen 2.5 yılda önemli değişiklikler yaptıklarını ancak sahaya indiklerinde halen birtakım değişiklikler gerektiğini kaydetti. “Özellikle düşük metrekareli konutlar depremde bizi çok üzdü” diyen Eren, “Maalesef vatandaşlarımız ‘bana 50 liralık, 100 liralık DASK’ kes demişler. Biz bunları telafi etmek adına aksiyonlar aldık ve her ne kadar bu bizim sorumluluğumuzda olmasa da vatandaşlarımızı mağdur etmemek adına düşük metrekare kesilen poliçelerde de yine vatandaşlarımıza destek olduk” şeklinde konuştu.

BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ KURACAĞIZ

Selva Eren, yakın zamanda hem deprem bölgesinde hem de Türkiye’nin her yerinde bölge müdürlükleri kuracaklarını vurgulayarak, “Çünkü sahada olmanın ne kadar kıymetli ve değerli olduğunu gördük. Bu anlamda acentelerimizi de eğitimler verip, büyük bir hasar anında onları da hasar operasyonuna katkı sağlayacak bir düzeye getireceğiz” dedi.

Beyana dayalı poliçe kesilmesinin sıkıntı yarattığını ifade eden Eren, “İlerleyen dönemlerde tapudan dijital olarak verilerin alınmasını sağlayıp, bir veri havuzu kurma üzerine çalışmalara başladık. Tapuda da 2014 sonrası veriler dijital ortamda, öncesi dijital verilere hakim değiliz. DASK’ın portföyünün yüzde 50’si 2014 sonrası konutlar. 2014 öncesinde konutlarla ilgili olarak belediyelerden, farklı yerlerden bu bilgileri sağlayarak, veri havuzunu oluşturmaya çalışacağız” dedi.

TEMİNAT İKİ KATINA ÇIKACAK

Selva Eren, “Deprem bölgesinde yaşanan sorunların başında, DASK’ın teminat artışından yararlanamayan sigortalılar ve bu sorundan dolayı da eksik hasar alma konusu geliyor. Bu konularda adım atacak mısınız?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Önce teminat artışından başlayayım. Teminatları artırabiliriz ancak bu durum poliçelerin primlerine yansıyacak. Bunun da vatandaşa yansıması farklı olacak. Yine de bu sene içinde teminatları iki katına çıkarma yönünde bir kararımız var. Diğer konuya gelince; DASK’ın, hasarları, yeni teminat üzerinden ödemesi konusunu aslında vatandaşlarımız tarafından değil de vatandaşlarımızı temsil etme arzusunda olan bazı kişiler ya da gruplar tarafından çokça dile getiriliyor. Ben vatandaşlarımızla konuşuyorum. Bu sorun bugüne kadar bana iki üç kişiden geldi. Gerekçesini anlattığımızda da vatandaşlar bize hak veriyor. DASK, bir mal sigortası. Zeyil yapılmadan, teminat artışına gidilmeden, yeni teminatlar üzerinden hasar ödememiz ne yazık ki, hukuken mümkün değil. Yeni dönemde Zorunlu Afet Sigortası ile birlikte artık otomatik olarak zeyil yapılacak.”