İşveren, çalışanları aşıya zorlayabilir mi?

Kovid-19 aşısı ile yeni bir tartışma konusu daha gündeme geldi; işverenler, çalışanlarını aşı yaptırmaya zorlayabilir mi? Dünyada, uzmanlar, şu sıralar bu konuyu tartışıyor. Uzmanlara göre başta ABD olmak üzere birçok ülkede zorlamanın önünde yasal bir engel bulunmuyor. 

Bir taraftan Pfizer-BioNTech, diğer taraftan Moderna aşısı; kovid-19 aşıları ülkelere dağıtılmaya ve insanlar da aşılanmaya başlandı. Aşı konusu gündeme geldikten sonra tartışmalar da bitmiyor. Aşılar sigortalı mı dağıtılacak, sigorta sektörü aşıyı nasıl takip edecek, diye tartışmalar bir süredir devam ederken gündeme yeni bir tartışma konusu daha geldi; işverenler, çalışanları, kovid-19 aşısı yapmaya zorlayabilir mi? İşte, birkaç gündür bu konu dış basında çokça konuşuluyor.

Sorunun Cevabı, Evet

Konusunda uzmanlar bu sorunun cevabını aradı. Uzmanlara göre, aşıların bilinmeyen yan etkileri var ve bu durumda aşılanma konusunda tereddütler yaratıyor. Dış basında yer alan habere göre yasal açıdan bakıldığında, sigorta alanındaki özel bir işverenin çalışanlarına aşı zorunluluğu getirmesini engelleyen çok az durum var. Yine habere göre, söz konusu Pfizer ve Moderna aşı olduğunda şirketlerin yeni veya devam eden bir koşul olarak çalışanlarını kovid-19 aşısı yaptırmalarını zorunlu kılıyor.

Aynı habere göre işyerinde zorunlu aşılamanın uygulanıp uygulanmayacağı ise ayrı bir konu. Ancak bu tartışma özel sektör çalışanları için geçerli; kamu görevlileri için böyle bir zorunluluk bulunmuyor. Hatta ABD’de konu ile ilgili kurumlar, işverenlerin, çalışanların işe dönmeleri veya işe devam etmeleri için bir kovid-19 aşısını olmalarını isteyecekleri yönünde görüş bildiriyor.

Yasal Zemin Oluşturulmalı

Habere göre de şu sıralar dünyada aşılanma konusunda yasal bir zemin oluşturulması gerektiği yönünde görüş birliği bulunuyor. Aşı olmak istemeyen bir çalışanın yasal haklarının düzenlenmesi, aşı olan çalışan ile olmayan arasındaki farkların yasada yer alması, işverenin aşı olmayan çalışanı işten çıkartıp çıkartamayacağı ve çıkartırsa nasıl bir yol izleneceği, aşı yaptırmayan bir çalışanın diğer çalışanların sağlığını tehlikeye attığında nasıl bir iş hukuku sonucu yaratacağı gibi konularda yol haritası çizilmesi gerekiyor.

Bu konuda çıkan haberlere göre de işverenlerin, çalışanları aşı yaptırma konusunda zorlama yerine gönüllü olarak kovid-19 aşısı olmaya teşvik etmelerinin daha doğru olacağına değiniliyor.