Sigorta ve BES’teki yeni düzenlemeler netleşti

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ekonomi Reformları Tanıtım Kitapçığı yayımladı, bireysel emeklilik sistemi ve sigortacılıkta yapılacak düzenlemeler de netleşti. Kitapçık içinde BES ve sigortacılıkta yapılacaklar 6 maddede toplandı. İçinde, 18 yaş altının BES’e dahil edilmesinden devlet destekli alacak sigortasına kadar birçok düzenleme yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 Mart’ta, Ekonomi Reformlarını açıkladı. Reformlar içinde Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) yönelik de önemli düzenlemeler var. Cumhurbaşkanı Erdoğan, reformları açıkladığı toplantıda yaptığı konuşmada BES ile ilgili üç önemli düzenlemeye değindi ancak Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayımladığı Ekonomi Reformları Tanıtım Kitapçığında Ekonomi Reformları içinde sigorta ve BES’e yönelik daha fazla düzenleme olduğu ortaya çıktı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayımladığı Ekonomi Reformları Tanıtım Kitapçığında BES ve sigortacılıkta yapılacak düzenlemeler…

İşte O Düzenlemeler

  1. Emeklilik yatırım fonlarının Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu’nda (TEFAS) işlem görmesi sağlanacak ve böylece vatandaşlarımız bireysel emeklilik sistemindeki bütün fonları alıp satabilecek.
  2. 18 yaşından küçüklerin bireysel emeklilik sistemine dahil edilmesini sağlayacak düzenlemeler yapılacak.
  3. Bireysel Emeklilik Sistemi ile sağlık, hayat, eğitim sigortası gibi özel güvencelerin cazip olanaklarla bütünleşik bir güvence paketi şeklinde sunulması sağlanacak.
  4. BES dışında özel emeklilik hizmeti veren kuruluşlar (sandık, vakıf vb.) nezdindeki birikimlerin, cazip imkanlarla 2023 yıl sonuna kadar BES’e aktarımına imkan sağlanacak.
  5. KOBİ’lerin Devlet Destekli Alacak Sigortası Sistemi ile güvence altına alınan alacaklarının bankalar nezdinde teminat olarak kabul edilmesi sağlanarak, KOBİ’lerin finansa erişimi kolaylaştırılacak.
  6. Kurulacak olan Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi (FİK), Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda; TCMB, BDDK, SPK, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), TMSF ile Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı’ndan müteşekkil olacak.