Kovid-19 aşı hasarı için 150 milyon dolarlık sigorta

Dünyada ilk kez kovid-19 aşısı için hasar tazminat sigortası geliştirildi. Sigortadan 92 düşük gelirli ülke yararlanacak. Uygulamaya giren tazminat programı için 150 milyon dolarlık sigorta teminatı sağlandı.

Kovid-19 aşısı için dünyada ilk kez aşı kaynaklı hasar tazmin sigorta sistemi oluşturuldu. Covax Tazminat Programı adındaki program, 92 düşük ve orta gelirli ülkeler için uygulanacak. Program için Chubb, Mars, Dünya Sağlık Örgütü ve Aşı İttifakı (GAVİ) işbirliğine gitti. İşbirliği ile ilk ve tek aşı kaynaklı hasar tazmin mekanizması oluşturuldu.

92 Ülke Yararlanacak

Bu sayede 92 düşük gelirli ülkedeki uygun kişilere ve ekonomilere Covax aracılığıyla 30 Haziran’a kadar dağıtılan aşılarla ilişkili ciddi olumsuz olaylara karşı tazminat almak için sigorta kapsamı sağlanacak.

Chubb ve Marsh işbirliği sayesinde, Covax’ın listesindeki 92 düşük gelirli ülke ve ekonomilerdeki tazminat ödemelerini karşılamak için Covax Hatasız Tazminat Programı için 150 milyon dolar kadar sigorta teminatı sağlandı.

2 Milyar Doz Aşı Sunulacak

2021 yılında kovid-19 aşılarının teslimi, tarihteki en hızlı ve en büyük küresel yeni aşı uygulaması olacak. Covax’ın küresel satın alma mekanizması olan Covax Tesisi, 2021’in sonuna kadar tüm katılımcı ülkelere 2 milyar doza kadar güvenli, etkili ve kalite garantili aşı sunmayı hedefliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) girişimi ile kurulan Koronavirüs Aşısı Küresel Erişim Girişimi’ne (Covax) birçok ülke birçok ülke Covax Tesisi için taahhüt anlaşması imzaladı. Bazı ülkeler ise katılmaya niyetli olduklarını bildirdi. Türkiye’de bu ülkeler içinde.