Türkiye Sigorta ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı

Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Atilla Benli, Türkiye Sigorta’nın ilk çeyrekte 3,3 milyar TL prim üreterek, yüzde 15,21’lik pazar payını koruduklarını söyledi. Benli, Türkiye Hayat Emeklilik’in, BES’te 1 milyon 980 bin 523 katılımcı sayısı ve devlet katkısı dahil fon büyüklüğünde 29,9 milyar TL, otomatik katılımda ise 2 milyon 260 bin 476 çalışan ve devlet katkısı dahil 7 milyar TL’lik fon büyüklüğü ile liderliğini koruduğunu kaydetti.

Türkiye Sigorta ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Atilla Benli, Türkiye Sigorta’nın, ilk çeyrekte prim üretiminde yüzde 15,21 pazar payı ve 3,3 milyar TL prim üretim ile sektör liderliğini pekiştirdiğini belirterek, Türkiye Hayat Emeklilik’in; BES’te 1 milyon 980 bin 523 katılımcı sayısı ve devlet katkısı dahil fon büyüklüğünde 29,9 milyar TL, otomatik katılımda ise 2 milyon 260 bin 476 çalışan ve devlet katkısı dahil 7 milyar TL’lik fon büyüklüğü ile liderliğini koruduğunu söyledi.

“Aktif Büyüklüğümüz Yüzde 14 Arttı”

Atilla Benli, Türkiye Sigorta’nın, 2021 yılının ilk 3 ayında aktif büyüklüğünün yüzde14 artışla 12,2 milyar TL’ye ulaştırırken, dönem net kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3 oranında yükseltip, 329 milyon TL’ye çıkardığını, Türkiye Hayat Emeklilik’in ise, 908 milyon TL prim üreterek ilk çeyreği 407 milyon TL net dönem karı ile kapattığını kaydetti. Benli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Pandemi şartlarının yoğun şekilde hissedildiği bir dönemde müşterilerimizin hayatını kolaylaştıran çözümlerimiz ve dijital kanallardaki başarılı çalışmalarımızla istikrarlı büyümemizi ve sektör liderliğimizi sürdürme başarısı gösterdik. İki şirketimizde elde ettiğimiz bu başarılı iş sonuçları için çalışma arkadaşlarımıza, acentelerimize ve diğer paydaşlarımıza teşekkür ederim.  İki şirketimizin de liderliklerinin yılın diğer dönemlerinde de güçlenerek devam edeceğine olan inancımız tam.”

“Sağlıkta Yüzde 42 Büyüdük”

Atilla Benli, Türkiye Sigorta’nın, genel zararlar, yangın ve doğal afet ile sağlık sigortaları branşlarında üretim rakamlarının sevindirici olduğunu vurgulayarak, “Genel zararlar branşında ilk çeyrekte 1 milyar 481 milyon TL’yi aşan bir üretim ve yüzde 41’e yakın pazar payımızla sektörün açık ara lideri olmanın gururunu yaşıyoruz. Yangın ve doğal afet branşında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26 oranında büyüme ile 503 milyon TL prim ürettik ve yüzde 15.8’lik pazar payımız ile liderliğimizi pekiştirdik. Pandemi ile birlikte yoğun ilgi görmeye başlayan sağlık sigortaları branşında da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42 oranında büyüme ve 175.5 milyon TL prim üretimi ile istikrarlı bir şekilde pazar payımızı artırmaya devam ediyoruz” dedi.

BES’te 37 Milyar TL’ye Yaklaşan Fon Büyüklüğü  

Atilla Benli, Türkiye Hayat Emeklilik’in, BES ve OKS’de toplam 4 milyon 250 bine yakın katılımcı ve 37 milyar TL’ye yaklaşan bir fon büyüklüğüne sahip olduğuna değinerek, “Sahip olduğumuz bu rakamların, önümüzdeki dönemde 18 yaşından küçüklerin bireysel emeklilik sistemine dâhil edilmesi, BES ile sağlık, hayat, eğitim sigortası gibi özel güvencelerin cazip olanaklarla bütünleşik bir güvence paketi şeklinde sunulması, BES dışında özel emeklilik hizmeti veren sandık, vakıf, gibi kuruluşlar nezdindeki birikimlerin 2023 yılsonuna kadar BES’e aktarım imkânının sağlanması ile birlikte daha da yukarılara çıkacağına inanıyoruz” dedi.