Kredi sigortalarında neler oluyor?

Kredi sigortası ve kefalet sigortası. Her iki branşta, pandemiye rağmen, büyüme rekoru kırdı. Kredi sigortasında yüzde 33’ten fazla, kefalet sigortalarında yüzde 30’a yakın büyüme gerçekleşti. Peki, ne oldu da bu iki branş büyüdü? Uzmanlar yorumladı…

Sigortagazetesi/ANALİZ

Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) açıkladığı 2020’nin Ocak-Eylül verilerinde iki branş dikkat çekiyor. Biri, kredi sigortası; diğeri de kefalet sigortası. Kredi sigortasında bu yılın 9 aylık döneminde 323 milyon liralık üretim gerçekleşerek, geçen senenin aynı dönemine göre kredi sigortalarında yüzde 33’ten fazla büyüme yaşandı. Reel büyüme ise yüzde 19’u geçti. Bu haliyle kredi sigortası, 9 aylık dönemde en fazla reel büyümenin gerçekleştiği branşlar arasına girdi.

Aynı durum kefalet sigortalarında da yaşandı. 67 milyon liralık üretim yapılarak, geçen senenin 9 aylık dönemine oranla yüzde 30’a yakın büyüme sergilendi. Kefalet sigortalarında reel büyüme ise yüzde 16’ya yakın oldu. Doğru; her iki branşın da payı sektörde çok küçük; ikisini toplasanız yüzde 1 bile etmiyor, ama özellikle pandemi döneminde her iki branşta da bu büyüme dikkat çekici.

Kredi ve Kefalet Sigortalarında 2020 Ocak-Eylül Dönemi Verileri

Branş Toplam Üretim (TL) Pazar Payı % Toplam Üretim (TL) Pazar Payı % Değişim (%) Reel Değişim (%)
Kredi  322.964.445 0,67 241.400.675 0,59 33,07 19,08
Kefalet  66.992.209 0,14 51.804.836 0,13 29,32 15,72

 

Büyümeyi Ne Tetikledi?

Peki, bu iki branştaki büyümenin nedeni ne? Uzmanlar yorumladı. Kredi sigortasında pazarda en yüksek üretimi gerçekleştiren şirket Coface; 105 milyon liranın üzerinde üretimi ile kredi sigortası pazarından yüzde 33’e yakın pay alıyor. Kefalet sigortalarında ise her ne kadar pazarda en yüksek üretim 14 milyon ile Sompo Sigorta da olsa da Sompo’yu bu konuma getiren direkt kefalet sigortası değil. İkinci sırada ise 12 milyon liralık üretim ile Chubb Sigorta, üçüncü sırada ise 10 milyon liraya yakın üretimle Quick Sigorta geliyor. Chubb’ın kefalet sigortaları pazarındaki payı yüzde 18, Quick’in ise yüzde 15’e yakın.

Devlet Destekli Alacak Sigortasının Payı Büyük

Uzmanların yorumları şöyle… Kredi sigortalarının toplam hacmi, geçen seneyle karşılaştırmalı olarak bakıldığında yüzde 33’lük bir büyüme gösteriyor. Burada dikkat çeken nokta devlet destekli alacak sigortası ve ihracat sigortalarındaki büyüme. Nitekim devlet destekli alacak sigortasında bu yılın 9 aylık döneminde 16.4 milyon liralık üretim yapılarak, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 72’lik büyüme sergilendi. İhracat kredi sigortasında ise aynı dönemde 83.3 milyon liralık üretimle yüzde 82’e yakın büyüme yaşandı.

Devlet destekli alacak sigortasında pazarı domine eden şirket, 15.2 milyon liralık üretim ile Türkiye Sigorta. Ardından da Axa Sigorta, Aksigorta, Anadolu Sigorta ve Allianz Sigorta geliyor.

Kredi Sigortalarında Durum Daha Farklı

Kredi sigortalarında ise daha farklı bir durum var. Pazarda 10 şirketin etkin olduğu görülüyor. Atrarius, 70.5 milyon lira üretim ile ilk sırayı alıyor. Onu, 65.7 milyon lira üretimle Coface, 62.4 milyon lira ile Euler Hermes takip ediyor. Anadolu Sigorta’nın üretimi 10.7 milyon, Türkiye Sigorta’nın 3.4 milyon lira, Unico Sigorta’nın 4.3 milyar lira, Aksigorta’nın 1.6 milyon lira, Gulf Sigorta’nın 783 bin lira ve Quick Sigorta’nın 30 bin lira.

İhracat kredi sigortasında ise pazarda yeni bir gelişme var. Uzmanlara göre; pazar, Coface ve Euler Hermes tarafından paylaşılırken, Dubai Sigorta’nın burada ciddi bir pazar payını, özellikle Coface’tan alarak oyuna girdiği görülüyor. Bu yılın 9 aylık döneminde Coface 40 milyon liraya yakın prim üretirken; Dubai Sigorta 22 milyon liraya, Euler Hermes’te 20 milyon liraya yakın üretim gerçekleştirdi. Türkiye Sigorta’nın üretimi ise 1.5 milyon lira, Anadolu Sigorta’nın 790 bin lira, Aksigorta’nın 92 bin lira oldu.

Buradan da şu anlaşılıyor ki, sigorta şirketleri, klasik trafik sigortası, kasko sigortası gibi ürünlerde birbirleriyle kıyasıya rekabet etmek yerine, buralardan biraz uzaklaşıp kendilerine yeni alanlar yaratıyor, yeni branşlara yöneliyorlar. Hal böyle olunca da yöneldikleri branşlar büyüyor; sigorta pazarı da büyüyor.