Salgın anketinden hayat sigortası çıktı

Kovid-19 salgını sırasında iki sigorta ön plana çıktı; biri hayat, diğeri sağlık sigortası. Yapılan bir araştırma hayat sigortasının, ailenin geleceğini finansal olarak güvence altına alma ihtiyacı nedeniyle en çok tercih edilen finansal araç olduğunu gösterdi. Ankette katılanların çoğu gelecek 6 ay içinde yatırım planlarının bir parçası olarak hayat sigortası satın almak istediğini de söyledi.

Editör: Serdar YİĞİTOL

Kovid-19 salgını, özellikle aileyi korumak için hayat sigortasını ön plana çıkardı. Nielsen tarafından yapılan araştırma, salgın sonrası aileyi acil durumlara karşı korumak için en çok tercih edilen finansal ürünün sigorta olduğunu ortaya koydu.

Hindistan merkezli ve Asya Pasifik bölgesinde 18 ülkede faaliyet gösteren Tata AIA Life Insurance tarafında, Nielsen araştırma şirketine yaptırılan ankete göre; hayat sigortası, bir ailenin geleceğini finansal olarak güvence altına alma ihtiyacı ve tıbbi acil durumlarla ilgili endişeler nedeniyle en çok tercih edilen finansal araç oldu.

Yüzde 51 Hayat, Yüzde 48 Sağlık Sigortasını Tercih Etti

Ankette, çoğu tüketici, gelecek 6 ay içinde yatırım planlarının bir parçası olarak hayat sigortası satın almak istediğini ortaya koydu. Anket, salgın sırasında katılımcıların yüzde 51’inin hayat sigortasına yatırım yaptığını, yüzde 48’in ise sağlıkla ilgili sigorta çözümlerine yatırım yaptığını ortaya koydu.

Ankete katılanların yarısından fazlası, pandemi nedeniyle hayat sigortasına yönelik görüşlerinin olumlu yönde değiştiğini ve yüzde 49’un önümüzdeki altı ay içinde hayat sigortası satın almak için yatırım yapmak istediğini ve yüzde 40’ın sağlık sigortasına yatırım yapmayı planladığını söyledi.

Salgında İlk Kez Hayat Sigortası İle Tanıştılar

Ankette, pandemi sırasında insanların yüzde 30’unun ilk kez hayat sigortasına yatırım yaptığı, yüzde 26’sının ise ilk kez sağlıkla ilgili sigorta çözümlerine yatırım yaptığı belirtildi. Anket, tüketicilerin, tasarruf etmeye odaklandıklarını, salgın öncesine göre hayat sigortasına daha fazla yatırım yapmaya motive olduklarını da ortaya koydu.

Anketi değerlendiren uzmanlar, hayat sigortasının, finansal varlık olarak ortaya çıktığını, gelecekteki finansal korumanın birincil kaynağı olacağını savunuyorlar.