Salgında 25 milyon TL hasar ödendi

Euler Hermes Genel Müdürü Ahmet Ali Bugay, alacak sigortaları ile ilgili açıklamalar yaptı. 2020’de alacak sigorta pazarının yüzde 30’un üzerinde büyüdüğünü belirten Bugay, geçen yıl salgında beklenenin altında hasar ödendiğini ifade ederek, 25 milyon TL hasar ödendiğini söyledi.

Editör: Aytaç NALLAR

Euler Hermes Genel Müdürü Ahmet Ali Bugay, 2021 yılı için ihracatçıları uyararak, özellikle Avrupa’da iflaslar artacağından ihracatçıların proaktif risk yönetimi yapmalarını önerdi.

Ahmet Ali Bugay, salgın döneminde, ticari alacak sigortasına ilginin arttığını, 2020 yılında sigorta sektörünün genel olarak yüzde 19,3 büyüdüğünü, ticari alacak sigortalarında ise büyümenin yüzde 30’un üzerinden gerçekleştiğini kaydederek, “Sektörün yüzde 30’un üzerinde büyümesinde hem alacak sigortasına ilginin artması, artan risklerle birlikte hem de devlet destekli alacak sigortasının devreye girmesinin etkisi var” dedi.

Bugay, 2020 yılında, alacak sigortasında 25 milyon TL gibi bir hasar ödendiğini de açıkladı. Bugay, 2020’de, ticari alacak sigortasında poliçe sayısının da 10 bin civarında olduğunu kaydetti.

2020’de 4 Trilyon Dolar Ticaret Kaybı Yaşandı

Bugay, kovid-19 salgınının global ticareti sekteye uğrattığını, buna bağlı olarak tetiklenen iflaslar ve ticari alacakların ödenmemesi riskinin 2020’de en önemli riskler olduğunu söyledi. 2020’de, salgın nedeniyle global ticaretin daha önce görülmemiş seviyelerde daraldığını belirten Bugay, “Bahsettiğimiz rakamlar trilyon dolarlar mertebesinde; 2020’de, 4 trilyon dolarlık bir ticaret kaybından bahsediyoruz” dedi.

Ahmet Ali Bugay, ticaret kaybının önemli kısmının enerji sektöründen kaynaklandığını ifade ederek, şunları söyledi: “Enerjide 700 milyar dolarlık hacim düşüklüğü yaşandı. Metal sektöründe 400 milyar dolar, otomotiv sektöründe de 270 milyar dolarlık hacim düşüklüğü oldu. Havacılık sektörü salgından en çok etkilenen sektörlerin başındaydı. Havacılık sektöründe yüzde 60’lık bir düşüş gerçekleşti. Havacılık sektöründe yakın zamanda toparlanma beklemiyoruz, görünen o ki, 2024’ten önce havacılık sektörünün kriz öncesindeki seviyelere ulaşması pek mümkün gözükmüyor.”

Beklenenin Altında Hasar Trendi Gerçekleşti

Ahmet Ali Bugay, alacak sigortasında, 2020’de, ödenen hasarlar konusuna da değinerek, Türkiye’de, beklenenin altında hasar ödemesi gerçekleştiğini kaydetti. Dünyada ise ekonomiyi canlandırmak için ciddi devlet destekleri verildiğini, koruma şemsiyeleri açıldığını; bu nedenle de küçük ve orta ölçekli firmalarda beklenenin altında hasar trendi gerçekleştiğini vurgulayan Ahmet Ali Bugay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Devletle özel sektörün beraber hareket ettiği bir sistem kuruldu. Burada belli şirketlerin, özellikle KOBİ’ler için primle, hasarın paylaşılacağı bir model üzerinde anlaşıldı. Bunu; Fransa, Almanya, İngiltere başta olmak üzere Hollanda, İtalya, bütün hükümetler 2020’in ikinci yarısında uygulamaya koydular. 2020’in ikinci yarısında imzalanan bu sözleşme ile prim ve hasarı özel sektör ile devlet paylaştı. Bu yapı halen devam ediyor. 2021’nin içerisinde bunun kalkmasını bekliyoruz. Haziran 2021’den sonra yavaş yavaş bu destek paketi kalkacak.”

2021’de Kurumsal İflaslar Yüzde 25 Artacak

Ahmet Ali Bugay, destek paketinin kalkmasının yaratacağı etkilere de değindi ve şu açıklamaları yaptı:

“Destek ve koruma paketinin ortadan kalması ile 2021’de, Avrupa’da, kurumsal iflasların ciddi şekilde artmasını bekliyoruz. 2020, her ne kadar iyi geçmiş olsa da rakamsal olarak yüzde 10’lar civarında iflaslar gerçekleşmiş olsa da; 2021 için beklentimiz kurumsal iflasların yüzde 25 artış göstermesi yönünde. Bu ciddi bir rakam. Avrupa olarak bakarsanız bu oran daha yüksek olacak. Avrupa için bunu yüzde 27-28’ler civarında bekliyoruz. Bunda da iki etken var. Biri, aslında teknik olarak geçen sene iflas eden, zombi diye tanımlayabileceğimiz firmaların, destek kalkar kalkmaz iflas döngüsüne girecek olmaları. Burada özellikle Avrupa’daki bu trende dikkat çekmek isterim. İhracatçılarımızın burada önemli bir şekilde tedarik zincirlerini kontrol etmeleri, tedarik zincir halkalarındaki oyuncuları gözden geçirmeleri ve de sorunsuz bile görünen firmaların, bu sorunlu yüzde 25’lik iflaslar dolayısıyla zincir olarak etkilenebileceklerini gözden kaçırmamaları gerekiyor. Dikkat etmeleri gereken, proaktif bir şekilde risk yönetimi yapmak.”