Sanayiye düşen beyaz yakalıdan fazla kazanıyor

RS Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünaldı, “Geçmişte okumazsan sanayiye düşersin şeklinde yanlış bir algı varken, bugün kendini geliştiren kalifiye oto servisi çalışanları, beyaz yakalıların kıskanacağı boyutlarda kazanç elde ediyor” dedi.

(BASIN BÜLTENİ) Her geçen gün derinleşen ara eleman eksikliği otomotiv sektöründe yeni fırsatları da beraberinde getirmeye başladı. Yıllar içinde kurumsallaşan ve çalışma şartları iyileşen satış sonrası hizmetlerinin en önemli ayağı oto servislerinde kazanç seviyesi de geçmişle karşılaştırıldığında çok daha yüksek bir skalaya ulaştı. Diğer yandan RS Otomotiv Grubu, özellikle kaporta boya onarımı, boyasız onarım teknikleri üzerine verdiği eğitimlerle gençlerin iyi bir kazanç elde edebileceği yeni bir meslek sahibi olmasına olanak tanıyor.

80’li ve 90’lı yıllarda üniversite eğitimiyle beyaz yakalı olması cazip haldeyken, günümüzde oto servisi belirli oto servisi çalışanları, beyaz yakalılardan daha çok kazanç elde ediyor. “Geçmişte oto sanayileri ve oto servisleri cezalandırıcı bir unsur olarak nitelendiriliyordu ve okumazsan sanayiye düşersin şeklinde yanlış bir algı vardı. Bugün gelişen ekipmanlar ve koşulları iyileşen oto servislerinde çalışmak çok daha huzurlu ve bu yanlış algı her geçen gün kırılıyor.” şeklinde konuşan RS Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünaldı, “Gençlerimiz sosyalleşme isteğiyle bir kafede barista olarak çalışmayı tercih ediyor olabilir. Ancak oto servislerinin geleceği çok parlak ve kendini geliştiren bir usta, kazancını 2’ye, 3’e katlayabilir, hatta gelecekte kendi işletmesini açarak ciddi kazançlar elde edebilir. Yeni neslin bu avantajları göz önünde bulundurmasını tavsiye ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

Yıllar içinde birçok gencin üniversitelere yönlendirilmesi ve mesleki eğitime gereken önemin verilmemesi sonucunda birçok işsiz üniversite mezunu genç karşısında çok ciddi bir mavi yakalı istihdam eksikliğinin var olduğuna dikkat çeken Ünaldı, “Mesleki eğitimi daha fazla önemsememiz gerekiyor. Aksi takdirde 5 yıl içinde otomobilleri onaracak ve boyayacak usta bulamayacağız. Yeni nesli bu yönde teşvik etmek istiyoruz. Biz de bu düşünceyle Boyasız Onarım tarafında kapsamlı eğitimlerle gençlere iş garantisi veriyoruz. Bu tarafta eğitime ilgi çok yüksek ve çok kısa sürede sektör için rekor diyebileceğimiz seviyede eğitime katılım sağlandı. Hatta kendini geliştiren ve tecrübe kazananlar zaman içerisinde kendi işini yapma imkânı kazanıyor, aylık ortalama 100 bin TL ciro sağlayabiliyor.” dedi.