Selva Eren: Sektör payımız yüzde 41’e ulaştı

Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, Türk Reasürans’ın ikinci kuruluş yıldönümü nedeniyle açıklamalar yaptı. Eren, “Henüz ikinci yılımız dolmadan, kuruluş amaçlarımızdan bir tanesi olan güvence ihraç eder konuma geldik. Altıncı ay itibariyle karımız 105 milyon TL, reasürans prim üretimi sektör payımız yüzde 41’e ulaştı. Öz kaynaklarımız ise bugün itibariyle 750 milyon TL’yi aştı” dedi.

Editör: Aytaç NALLAR

Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, 26 sigorta şirketi ve kuruluşa reasürans desteği sağladıklarını, şirketin birinci yılını 1 milyar TL prim üretimi ile kapattıklarını, bu sene ise 1 milyar TL’lik prim üretimine ilk 6 ay sonu itibariyle ulaştıklarını açıkladı. Eren, yıl sonu hedeflerinin 1.5 milyar TL’lik bir reasürans priminin yurt içerisinde kalmasını sağlamak olduğunu ve yurtdışında da reasürans desteği verdikleri sigorta şirketleri olduğunu kaydetti.

Öz Kaynaklarımız 750 Milyon TL’yi Aştı

Selva Eren, Türk Reasürans’ın ikinci kuruluş yıldönümü nedeniyle açıklamalar yaptı. “Henüz ikinci yılımız dolmadan, kuruluş amaçlarımızdan bir tanesi olan güvence ihraç eder konuma geldik. Altıncı ay itibariyle karımız 105 milyon TL, reasürans prim üretimi sektör payımız yüzde 41’e ulaştı. Öz kaynaklarımız ise bugün itibariyle 750 milyon TL’yi aştı” dedi.

Selva Eren, yurtdışında reasürans desteği verdikleri sigorta şirketleri bulunduğunu, yakın zamanda başlattıkları rating çalışmalarının, önümüzdeki sene sonuçlanması neticesinde, yurtdışından önemli bir oranda iş kabulü yapıyor olacaklarını vurgulayarak, şu açıklamaları yaptı:

Dünya Reasürans Piyasasında Tanınırlığımız Üst Seviyelerde

“Gerek şirketimiz için gerekse de DASK’ın işletici şirketi olarak üstlendiğimiz görevlerden ötürü, dünya reasürans piyasasında şirketimiz tanınırlık anlamında en üst seviyelerde diyebiliriz. Özellikle şirketimizin yetkin insan kaynağı ve bu kadrolarımızın yapmış olduğu uluslararası standartlardaki çalışmalar, uluslararası reasürans piyasası tarafından büyük bir ilgi ve heyecanla karşılanmakta.”

Selva Eren, sektörün en iyi yönetmesi gereken ‘deprem riski’nin etkin yönetimine katkı sağlamak için ‘Katastrofik Modelleme Yetkinlik Merkezi’ni kurarak, yazılımlarını geliştirdiklerini de hatırlatarak, “Yakın zamanda bu çalışmamızı sektörün kullanımına da açıyor olacağız” dedi.

Özel Riskler Yönetim Merkezi, Sigortacılığın Çözüm Merkezi Olacak

Selva Eren, “Olağan Dışı Riskler Yönetim Merkezi (ORYM), Özel Riskler Yönetim Merkezi adını alarak tüzel kişiliğe kavuşturuldu ve işleticisi Türk Reasürans oldu. Bu konuda hangi çalışmaları yapacaksınız?” sorusunu da şöyle yanıtladı:

“Finansal sigortalar, sektörümüz ve ülkemiz açısından büyük önem taşımakta. Geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması noktasında Özel Riskler Yönetim Merkezi’nin İşletici Şirketi olarak üstün bir gayret sarf etmekteyiz. KOBİ’lerimiz için Devlet Destekli Alacak Sigortası’nı yeniden yapılandırdık. Prim üretimini 3 kat, teminat tutarını 4 kat artırırken, ilk 6 ayda 6 milyar TL teminat sunduk. Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası ve Maden Çalışanları Zorunlu Ferdi Kaza Sigortası ile, ilgili havuzlara ilişkin sigorta ürünlerinin teminat yapısının, ortaya çıkacak ihtiyaçların dikkate alınarak geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve sürekliliğinin sağlıyor olacağız. Özel Riskler Yönetim Merkezi, ‘Sigortacılığın Çözüm Merkezi’ olma yolunda ilerliyor olacak.”

Zorunlu Afet Sigortası Çalışmalarına Başladık

Selva Eren, önümüzdeki dönemdeki hedeflerin de bahsederek, Türkiye’de, sıkça yaşanmaya başlayan afetleri göz önünde bulundurarak, halkın bu afetlerde de yanında olabilmek için, Zorunlu Deprem Sigortası ürününün kapsamını sel başta olmak üzere genişletmeyi hedeflediklerini kaydetti. Eren, “Tüm sektör paydaşlarımızın da görüşlerini alarak Zorunlu Afet Sigortası çalışmalarına hızla başladık” dedi.

Yeni Bir Devlet Destekli Alacak Sigortası Ürünü Tasarladık

KOBİ’lerin finansmana ulaşmasında kolaylık sağlayacak, bankalara yönelik yeni bir devlet destekli alacak sigortası ürünü tasarladıklarına da değinen Selva Eren, “Bu sayede bankacılık sektörü ile sigortacılık sektörünü ortak bir amaç için bir araya getirmiş olduk” şeklinde konuştu.

Selva Eren, Türk Reasürans’ın, ikinci yıl dönümünü kutlarken, Türkiye’nin, ‘katılım reasürans’ alanında faaliyet gösterecek ilk reasürans şirketini, ‘Türk Katılım Reasürans A.Ş.’yi kuracaklarını da açıklayarak, “Yeni şirketimizle, bugüne kadar geleneksel reasürans alanında gösterdiğimiz başarıları, katılım reasürans alanında da sergilemek, günden güne önemi artan bu alanda da sektörümüzün ihtiyaçlarını karşılamak üzere yola çıkıyoruz” dedi.