AXA’nın, Groupama’yı alması dengeleri nasıl değiştirecek?

AXA, Groupama’nın Türkiye’deki sigorta operasyonlarını satın almak üzere anlaşmaya vardığını açıkladı. Gerekli izinlerden sonra satış işlemi gerçekleşecek. Peki, bu satış, Türk sigorta pazarında dengeleri nasıl değiştirecek? Hürriyet Gazetesi Yazarı Noyan Doğan, AXA’nın, Groupama’yı satın almasının sigorta sektörüne etkilerini yazdı.

AXA Sigorta’nın, Groupama’ya satın alması sigorta sektöründe dengeleri değiştirecek. AXA, Groupama’nın Türkiye’deki sigorta operasyonlarını satın almak üzere anlaşmaya vardığını açıkladı. Bu anlaşma ile AXA, Groupama Sigorta ve Groupama Hayat’ın hisselerini elinde bulunduran Groupama Investment Bosphorus Holding’in hisselerinin yüzde 100’ünü devralacak.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) ile Rekabet Kurulu’ndan gerekli onayların alınmasının ardından satış işlemi gerçekleşecek. Peki, bu satış, Türk sigorta pazarında dengeleri nasıl değiştirecek? Hürriyet Gazetesi Yazarı Noyan Doğan, AXA’nın, Groupama’yı satın almasının sigorta sektörüne etkilerini yazdı.

AXA 4. SIRAYA YÜKSELİYOR

Henüz sigorta pazarının 2022 yılı verileri açıklanmadı. Elimizdeki son veriler, Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB), açıkladığı, 2022 yılı Ocak-Kasım dönemi sigorta verileri. Bunun üzerinden değerlendirildiğinde ve toplam sigorta pazarı verilerine bakıldığında; AXA, 10.9 milyar TL prim üretimi ve yüzde 5,61 pazar payı ile 66 şirket arasında 6. sırada geliyor. Groupama Sigorta ise, 3.4 milyar TL prim üretimi, yüzde 1,75 pazar payı ile 17. sırada yer alıyor. AXA’nın, Groupama’yı satın alması sonrası ise AXA’nın prim üretimi 14.3 milyar TL’ye, pazar payı da yüzde 7,40’a çıkıyor. Böylece satın alma sonrası AXA, 66 şirket arasında 4. Sıraya yükseliyor.

Hayat dışı sigortalar açısından bakıldığında ise Axa, 10.9 milyar TL prim üretimi ve yüzde 6,51 pazar payı ile sigorta pazarında 6. sırada geliyor. Groupama ise 3.4 milyar TL prim üretimi ve yüzde 2,03 pazar payı ile sektörde 16. sırada yer alıyor. AXA’nın, Groupama’yı satın alması ile birlikte aynı dönem verileri üzerinden; AXA’nın prim üretimi 14.3 milyar TL’ye ve pazar payı da yüzde 8,5’e çıkıyor. Buna göre AXA, hayat dışı sigorta pazarında faaliyet gösteren 66 şirket içinde 4. sıraya yükseliyor.

SAĞLIKTA 4’ÜNCÜ, KASKODA 3’ÜNCÜ

Sektörün hayat dışı lokomotif branşları incelendiğinde de AXA’nın, Groupama’yı satın alması dengeleri değiştirecek. Sağlık sigortalarında; AXA, 2022’nin 11 aylık verilerine göre 1.3 milyar TL prim üretimi ve 5,47 pazar payı ile sektörde 5. sırada yer alıyor. Groupama ise 490.4 milyon TL sağlık üretimi ve 2,03 pazar payı ile 9. sıraya yer alıyor. Satış sonrası, AXA’nın, sağlık üretimi 1.8 milyar TL’nin üzerine çıkıyor; pazar payı da yüzde 7,5 oluyor. Buna göre de AXA sağlık branşında sektörde 4. sıraya yükseliyor.

Kasko sigortalarına bakıldığında da geçen yılın 11 aylık verilerine göre AXA’nın prim üretimi 2.9 milyar TL ve pazar payı da yüzde 7,90. Groupama ise 1.5 milyar TL üretim ve yüzde 4,07 pazar payı ile sektörde 8. sırad yer alıyor. Satış sonrası AXA’nın kaskoda prim üretimi 4.4 milyar TL’ye ve pazar payı da yüzde 12’ye çıkıyor. AXA, kasko pazarında 3. sıraya yükseliyor.

TRAFİKTE DENGELER DEĞİŞMEYECEK

Trafik sigortaları açısından bakıldığında ise ilginç olan tarafı sıralamanın hemen hemen pek değişmemesi. Yani, AXA’nın, Groupama’yı satın alması trafik sigortalarında dengeleri fazla değiştirmiyor. Bunun da nedeni Groupama’nın, trafik pazarında kayda değer bir pazar payının olmaması. 2022’nin, 11 aylık verilerine göre, AXA’nın, trafik primi üretimi 2.8 milyar TL ve pazar payı yüzde 6,28. Groupama’nın ise 422 milyon TL prim üretimi bulunuyor, pazar payı ise yüzde 0,92. Satış sonrası AXA’nın trafikteki üretimi 3.3 milyar TL’ye çıkıyor, pazar payı da yüzde 7,2’ye çıkıyor. Buna göre de satış sonrası AXA, trafik sigortası pazarındaki yeri değişmiyor, yine 5. sırada yer almış oluyor.

TARIM SİGORTASINDA DURUM DEĞİŞİYOR

Satın alma sonrası AXA’nın, tarım sigortasında ise ağırlığı artıyor. 2022’nin 11 aylık döneminde AXA’nın devlet destekli tarım sigortasında prim üretimi 138 milyon TL ve pazar payı da yüzde 1,66. AXA, tarım sigortasında 8. sırada yer alıyor. Groupama ise 205.5 milyon TL üretim ve yüzde 2,48 pazar payı ile pazarda 5. sırada yer alıyor. Satış sonrası AXA’nın tarım primi 343.8 milyon TL’ye çıkıyor, pazar payı da yüzde 4,10 oluyor. Bu durumda AXA, tarım sigortası pazarında 4. sıraya yerleşiyor.

HAYAT SİGORTASINDA DENGE DEĞİŞMEYECEK

AXA’nın, Groupama Grubunu satın almasının hayat sigorta pazarına ise pek bir etkisi olmayacak. 2022’nin 11 aylık verilerine göre AXA Hayat ve Emeklilik, 42.2 milyon TL prim üretimi ve yüzde 0,16 pazar payı ile hayat sigortası pazarında faaliyet gösteren 21 şirket arasında 17. sırada yer alıyor. Groupama Hayat ise 36.1 milyon TL prim üretimi ve 0,13 pazar payı ile 18. sıraya yer alıyor.

Satış sonrası AXA Hayat ve Emeklilik’in prim üretimi 78.3 milyon TL’ye çıkıyor, pazar payı da yüzde 0,30 oluyor. Bu durumda AXA Hayat ve Emeklilik, hayat sigortaları pazarındaki 17. sıradaki yerini korumuş oluyor.

Groupama Grubu, BES portföyünü ise 2017 yılında Fibaemeklilik’e devretmiş ve BES pazarından çekilmişti.

Sektörün Toplam Prim Üretimine Göre Satışın Üretime, Satışa Etkisi