Sigorta şirketi ile en çok trafik sigortasında uyuşamadık

Sigorta Tahkim Komisyonu’na en çok şikayet trafik sigortasından geldi. Tüketici en çok da hasarını alamamaktan şikayetçi oldu. 
Sigorta Tahkim Komisyonu’na en çok şikayet trafik sigortasından geldi. Tüketiciler en çok tazminat alamamaktan şikayet etti.

Sigorta Tahkim Komisyonu’nun, bu yılın ocak-mart dönemi istatistikleri açıklandı. Buna göre, ilk 3 ayda komisyona 32.974 başvuru yapıldı. Bunun 32.829’u hayat dışı branşlardan, 145’i de hayat sigortalarında oluştu.

Tüketicilerin, en çok tahkime başvurduğu sigorta branşı ise trafik sigortası oldu. 2020’nin ilk 3 ayında, trafik sigortasından Sigorta Tahkim Komisyonu’na 28 bin 909 başvuru geldi. Trafik sigortası dışında, sigortalıların trafik sigortası kadar olmasa da ikinci şikayetçi olduğu branş, kasko sigortası oldu. Kasko sigortasından da tahkime 3.157 şikayet dosyası geldi. Tahkime, sigortacılardan gelen diğer konulara bakıldığında da; 243 şikayet motorlu kara taşıtları ihtiyari mali sorumluluk sigortasından, 112 şikayet yangın sigortalarından geldi.

Tazminatın Ödenmemesinden Şikayetçi Oldular

Peki, tüketiciler, hangi şikayetle Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurdu. Şikayet sebebine bakıldığında 24 binden fazla şikayet, sigorta şirketinin tazminat ödememesinden kaynaklandı. 8.816 şikayet ise tazminatın eksik ödenmesinden kaynaklandı.

Sigorta Tahkim Komisyonu’na gelen toplam 32.974 şikayetin, 19.168’i İstanbul’dan geldi. İstanbul’u; 6.981 şikayet ile Ankara, 1.191 şikayetle İzmir, 1.150 şikayet ile Bursa takip etti. Böylece tahkime gelen şikayetlerin yüzde 86’ya yakını dört büyük şehirden kaynaklanırken, yüzde 58’i ise sadece İstanbul’dan kaynaklandı.

Sigorta Tahkim Komisyonu’na Nasıl Başvuracaksınız?

Sigorta Tahkim Komisyonu, sigortalı ile sigorta şirketi arasındaki uyuşmazlıkları mahkeme yoluna gitmeden çözülmesi için 2009 yılında kuruldu. Sigorta Tahkim Komisyonu, konusunda uzman ve bilirkişi sigorta hakemlerinden oluşan bir komisyon.
Peki, nasıl başvuracaksınız? Sigorta şirketi ile -örneğin, hasarınızı alamadınız ya da eksik aldınız- anlaşmazlığa düşerseniz, Komisyona  başvurabiliyorsunuz.

Yapmanız gereken, öncelikle, sigorta şirketine yazılı müracaatta bulunarak, şikayetinize açıklama isteyeceksiniz. Açıklamayı yeterli bulmazsanız veya 15 gün içinde müracaatınıza yanıt alamazsanız; belgelerle birlikte Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurabilirsiniz. Uyuşmazlık hakkında daha önce mahkemelere başvurulmamış olması gerekiyor. Yani, bu uyuşmazlık hakkında hiçbir hukuki işlem yapılmamış olması şart.
Komisyonun internetteki www.sigortatahkim.org.tr adresinden başvuru formunu doldurabilir ya da merkezinden temin edebilirsiniz. Gerekli evrakları ise postayla bile gönderseniz oluyor.

Ne Kadar Ücret Ödeyeceksiniz?

Sadece Tahkim Komisyonu’na başvururken bir ücret ödemeniz gerekiyor. Ücret miktarı da şöyle: 5 bin liraya kadar olan uyuşmazlıklar için ödenecek tutar 100 lira. 5 bin lira ile 10 bin lira arasındaki uyuşmazlıklar için ödenecek miktar 250 lira. 10 bin lira ile 20 bin lira arasındaki uyuşmazlıklar için ödenecek miktar ise 350 lira.

Başvurunuz sonrası, Tahkim Komisyonu’ndaki raportörler sizin müracaatınızı 15 gün süre içinde inceliyor ve Sigorta Hakemlerine iletiyor. Hakemler de gerek sizinle, gerekse de sigorta şirketi ile irtibata geçip, gerekli araştırmaları ve incelemeleri yaptıktan sonra, kararını veriyor.

4 Ay İçinde Karar Veriliyor

Eğer başvurunuzun hakemlerce incelenmesine karar verilirse başvurunuz derhal bağımsız sigorta hakemlerine iletilir ve en geç 4 ay içerisinde (taraflar aralarında anlaşarak bu süreyi uzatabilir) nihai karar verilirUyuşmazlık miktarı 5.000 liraya kadar olan hakem kararları kesindir. Tutarı 5.000 lira üzerinde olan uyuşmazlıklar hakkında verilen hakem kararlarına karşı taraflar bir defaya mahsus olmak üzere komisyon nezdinde itirazda bulunabilirler. 40 bin lira üzerindeki uyuşmazlıklarda itiraz üzerine verilen karar taraflarca temyiz edilebilir.

 Hangi Sigortalar İçin Tahkime Gidildi (Başvuru Sayısına Göre)

  • Trafik Sigortası: 28.909
  • Kasko: 3.157
  • Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Sorumluluk: 243
  • Yangın Sigortaları: 112
  • Diğer: 553
  • Toplam: 32.974

Tüketicinin Şikayeti Ne Oldu (Başvuru Sayısına Göre)

  • Tazminatın Ödenmemesi: 24.099
  • Tazminatın Eksik Ödenmesi: 8.816
  • Diğer: 59
  • Toplam: 32.974