Sigortacılar kömürden çıkıyor

Avrupalı ​​ve Avustralyalı sigortacıların çoğu artık yeni kömür projeleri için teminat sağlamazken, kömür projeleri de sigorta bulmakta zorlanıyor ve sigortalanma daha pahalı hale geliyor.

Editör: Ömer Faik

Sigortacılar kömürden uzaklaşmaya devam ederken, kömür projeleri de sigorta bulmakta zorlanıyor ve sigortalanma daha pahalı hale geliyor. Sigortalı Geleceğimiz raporuna göre, iklim hedeflerine ulaşmada halen geri kalınıyor. ABD, Lloyd’s pazarı ve Doğu Asya’daki büyük şirketler halen kömürü sigortalıyor ve küresel sigorta endüstrisi şimdiye kadar petrol ve gaz konusunda kapsamlı bir önlem almadı.

Avrupalı ​​ve Avustralyalı sigortacıların çoğu artık yeni kömür projeleri için teminat sağlamazken, diğerleri daha ihtiyatlı davranıyor ve kapasiteyi kısıtlıyor. Wilis Towers Watson’a göre, kömür şirketleri, sigortada yüzde 40’a varan fiyat artışlarıyla karşı karşıya. Rapora göre, sigorta endüstrisi, yalnızca küresel ısınmanın 1,5 derece ile sınırlandırılmasıyla tutarlı projeleri sigortalayarak düşük karbonlu bir ekonomiye geçişi sağlamak için güce sahipler.

65 Sigorta Şirketi Kömürden Çıkıyor

Geleceğimizi Sigortala kampanyasının 2017’de başlatılmasından bu yana en az 23 şirket, sigorta pazarının yüzde 12,9’unu ve reasürans pazarının yüzde 48,3’ünü temsil eden kömür projeleri kapsamını sonlandırdı veya sınırlandırdı. Artık sigortacılar kömürden vazgeçiyor. 12 trilyon dolar yatırıma sahip 65 sigorta şirketi ya kömür sigortalarından çıkmayı ya da bu alana yatırım yapmamayı taahhüt etti.

Willis Towers Watson, kömürü karşılamaya devam eden sigortacıların bile yıllarca kayıplardan sonra daha temkinli hale geldiğini ve kapasiteyi düşürdüğünü belirtiyor. Sadece 9 sigorta şirketi, tüm petrol ve gaz sigorta kapsamını kaldırıldığını duyurdu.

ABD’li Şirketler Önlem Almıyor

Uzmanlar, 10 sigorta şirketinin, küresel petrol ve gaz pazarının yaklaşık yüzde 70’ini kapsadığını, bununla birlikte pazarın yüzde 45’ini kontrol eden şirketler zaten kömürden uzaklaştığını söylüyor. Uzmanlar, ABD’li sigortacıların fosil yakıtlar konusunda hiçbir önlem almadığını, 10 ABD’li sigorta şirketinin iklim eylemine karşı lobi yapan kuruluşları desteklemeye devam ettiğine dikkat çekiyorlar.

Doğu Asya sigorta pazarında ise kömür sigortası yapmamaya yönelik hareketlenme olduğunu ancak halen kömür sigortasına devam ettiklerini vurgulayan uzmanlar, Avrupa’da ise Lloyd’s of London’ın, kömüre yüklenmeye devam eden son büyük sigortacı olduğunu, kömürü kendi merkez fonundan çıkarmasına karşın pazarının yüzde 97’sini oluşturan 90’dan fazla sendikaya yön vermediğini ve önemli bir kömür sigortası kaynağı olmaya devam ettiğini söylüyorlar.