Trafik sigortasına yeni düzenleme

Sigorta şirketleri sermayesinin 4 katı kadar trafik sigortası satıp, prim toplayacak. Limit aşımı yapan şirket trafik poliçesi satamayacak, satmak istiyorsa da sermaye koyacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, trafik sigortasında yayımladığı genelge ile zorunlu trafik sigortasında yeni düzenlemeye gitti. Yeni düzenleme şöyle:

  • Sigorta şirketlerinin bir takvim yılı içinde ürettikleri karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası (trafik sigortası) primleri toplamı bir önceki yıl sonu öz sermayelerinin 5 katını geçemeyecek.
  • Bu katsayı 2020 yılının 1 Mayıs-31 Aralık 2020 tarihleri arasındaki 8 aylık dönemi için 4 katı olarak uygulanacak.
  • Yıl içinde yazılan prim tutarının bu limite ulaşması halinde sigorta şirketi o yılın sonuna kadar yeni poliçe yazamayacak. Durdurmamaları halinde devreye Sigorta Bilgi Merkezi (SBM) girecek ve SBM üzerinden yeni poliçe yazması önlenecek.
  • Yıl içerisinde şirket dışı kaynaklardan nakit sermaye artışı sağlanmış olması halinde şirket, belirlenen katsayı oranında ilave limit hakkı elde edebilecek. Örneğin, 31 Aralık 2021 tarihli bilançosunda öz sermaye tutarı 100 milyon TL olan bir şirketin 2020 yılında trafik branşındaki prim üretimi en fazla 500 milyon TL olacak. 2022 yılı içinde şirket dışı kaynaklardan 20 milyon TL’lik bir nakit sermaye artışı yapılmış olması durumunda şirketin 2022 yılı prim üretimi azami limiti 500 milyon TL’den 600 milyon TL’ye yükselecek.

Yeni Düzenleme Ne Anlama Geliyor?

  1. Son günlerde koronavirüs önlemleri çerçevesinde, trafik sigortasında, sabit fiyat uygulamasına geçilmesi planlanıyordu. Bu yeni düzenleme ile sabit fiyat uygulamasının rafa kalktığı anlaşılıyor. Hatta sektör temsilcileri, artık sabit fiyat uygulamasının gündemde olmadığını net bir şekilde söylüyorlar.
  2. Yine son günlerde sabit fiyat uygulaması düşünülmesinin nedenlerinin başında kimi sigorta şirketlerinin çok düşük fiyatla trafik poliçesi satması, düşük fiyatla sattıkları için de çok sayıda poliçe satıp, trafik sigortasında yüksek prim üretmeleri ve sermayelerinin çok üzerinde bir yük üstlenmeleri anlamına geliyor. Bu durumun da ileride bu şirketlerin zor duruma düşüp, sektör üzerine yük getirmesi gibi bir tehlike yaratacağından endişe duyuluyordu. Yeni düzenleme ile olası bu riskin önüne geçilmiş oldu. Sigorta şirketleri artık sermayesi ne kadarsa sermayesinin bu yıl için 4 katı, gelecek yıl için de 5 katı kadar trafik sigortası primi yazabilecek.
  3. Bu çerçevede sermayesi düşük olan şirketler, daha fazla trafik sigortası satmak istiyorsa, sermaye artırımına gidecek ki, bu da önemli bir karar. Böylece sigorta sektörünün sermaye yapısı güçlenecek.
  4. Peki, böyle bir düzenleme sigorta şirketlerini ve acenteleri nasıl etkiler? Şirketlere de acentelere de etkisi olmaz ama sektöre faydası olur; sigorta sektörüne de güveni artırır. İlgili çevreler, yeni düzenlemenin sigorta sektörünün lehine bir düzenleme olduğunu söylüyor.