Yavuz Ölken, deprem bölgesinden izlenimlerini aktardı

AXA CEO’su Yavuz Ölken, deprem bölgesinden izlenimlerini paylaştı. Halen depremin etkilediği illerde incelemeler yürüten Ölken, kendi çektiği fotoğraflarla gördüklerini anlattı. Ölken, fotoğraflarda yan yana komşu olan binalardaki durumu aktardı. Ölken: “Biri sapasağlam ayakta kalırken, hemen yanındaki yıkılmış. Bu da gösteriyor ki, deprem değil, bina değil, asıl sorun insanlar.”

AXA CEO’su Yavuz Ölken, deprem bölgesinden izlenimlerini paylaştı. Halen depremin etkilediği illerde incelemeler yürüten Ölken, izlenimlerini de anlattı. Ölken, bölgeden, özellikle de Antakya’dan çektiği resimleri de paylaştı.

Ölken, illerdeki genel durumu aktardı. Adana’da depremin olumsuz etkilerinin nispeten daha düşük olduğunu belirten Ölken, “Yumurtalık ve Ceyhan’da depremin etkisi düşük gözüküyor. Keza, İskenderun’da da depremin etkisinin düşük olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Yavuz Ölken, Antakya havalimanından Harbiye bölgesine doğru olan bölgenin ise tamamının yıkık olduğunu ve çok az sayıda ayakta kalan bina bulunduğu kaydetti.

Osmaniye’de, Hatay ve Kahramanmaraş’a göre depremin etkisinin nispeten düşük olduğunu da ifade eden Ölken, “Yıkılan binalar var ama Hatay ve Maraş ile mukayese edilmez. Bu da gösteriyor ki, deprem değil, bina değil, asıl sorun insanlar” dedi.

Yavuz Ölken, izlenimlerini şöyle aktardı:

“Maalesef, her ne kadar inşaat sektörümüz gelişmiş ve önemli işlere imza atıyor olsa da, her ne kadar çok büyük bir afet yaşansa da; aynı coğrafyada yan yana komşu komşuya olan binalar arasındaki farkları görünce, ‘insan eliyle zarar yaratıyoruz’ demeye devam ediyoruz, edeceğiz de…
Zeminin, geçmiş verilerin, yönetmeliklerin dikkate alınmadığı görülüyor.

Kalite kontrol eksik… Denetim eksik… Öz disiplin eksik…
Bütün bunlara şahit olmak çok üzücü.
Bir de bunun yanında sigortalılık oranının halen konut, ticari, kaskoda nereden baksak yüzde 30-35’lerde olduğunu düşününce; ortaya çıkan zararı karşılamak nasıl mümkün olacak?
Yavuz Ölken, sigortacı gözüyle de analizlerini paylaştı. Antakya’da konut ve ticari ağırlıklı hasar olduğunu, buna kasko hasarlarının da ekleneceğini söyledi.

Kahramanmaraş’ta ise sivil ve ticari risklerin ağırlıklı olacağını da ekledi.

Yavuz Ölken’in fotoğraflarıyla deprem bölgesi