Yüzde 68’imiz sosyal ağlar üzerinden dolandırılıyor

Yapılan ankete katılanların yüzde 68’i sosyal ağlar aracılığıyla kendilerinin veya sevdiklerinin dolandırıldığını söyledi. Kullanıcılar, ekranın diğer tarafındaki kişinin kim olduğunu hemen anlayamıyor.

Kaspersky’nin düzenlediği ankete Türkiye’den katılanların yüzde 68’i sosyal ağlar aracılığıyla kendilerinin veya sevdiklerinin dolandırıcılardan şikayetçi olduğunu vurguladı. Çoğu durumda dolandırıcılar potansiyel kurbanların tanıyormuş gibi davrandılar ve sanki bir arkadaşlarından yardım istiyormuş gibi yaklaştılar.

Kullanıcılar, ekranın diğer tarafındaki kişinin kim olduğunu hemen anlayamayabiliyor. Ankete katılanların yüzde 64’ü kendilerinin veya sevdiklerinin dolandırıcıları hemen tanıyabildiklerini belirtse de yüzde 34’ünün bunu yapabilmek için diyalog başlatması gerekti.

Kullanıcılar özel uygulamalar ve programlar aracılığıyla dolandırıcılardan korunmaya çalışıyorlar. Ankete katılanların en az yüzde 35’i kendilerini çevrimiçi dolandırıcılıklara karşı korumak için özel güvenlik çözümleri (antivirüs) kullanıyor, yüzde 19’u Arayan Kimliği ve yüzde 22’si telefon sahtekarlığına karşı yerleşik telefon işlevleri (kara liste) uyguluyor.

Bunlara Dikkat!

Kaspersky bu gibi durumlara karşı aşağıdaki temel güvenlik kurallarına uyulmasını öneriyor:

  • E-postalardaki ve sohbetlerdeki mesajlardaki şüpheli bağlantılara tıklamayın.
  • Belirli bir promosyondan haberdar olduysanız ve katılmak istiyorsanız, şirketin veya markanın sunduğu teklifin gerçekliğinden emin olmak için resmi web sitesini veya resmi sosyal medya hesaplarını ziyaret edin.
  • SMS veya anlık bildirimden alınan tek seferlik kod da dahil olmak üzere gizli bilgileri asla üçüncü kişilerle paylaşmayın.
  • Spam gönderenlerin ve dolandırıcıların telefon numaralarını tespit eden bir çözüm kurun.
  • İnternetteki bir teklif gerçek olamayacak kadar cazip geliyorsa, büyük olasılıkla sahtedir. 

Popüler Platformları Kullanıyorlar

Kaspersky Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Maher Yamout, şunları söyledi: Sosyal medya günlük hayatımıza girmiş durumda. Dolandırıcılar da popüler platformlar üzerinden kullanıcılara doğrudan ulaşma fırsatını kaçırmıyor. Dolandırıcılar, kişisel verilerinizi sosyal medya hesabınızda bulabilir ve sosyal mühendislik yöntemleriyle kullanabilirler. Bu durumda, temel güvenlik kurallarını aklınızdan çıkarmamalısınız. Örneğin özel verileri gizlemek, muhatabınıza acilen para transferi yapmadan veya gönderdiği bağlantıyı açmadan önce kontrol etmek yararınıza olacaktır.”