İşte, 2021 maaş analizinin sonuçları

2021 yılında genelde maaşlar enflasyonla uyumlu olarak yüzde 14-16 arasında arttı. Ancak sağlık, teknoloji gibi alanlarda maaş artışı yüzde 30’lara çıktı.

Michael Page 2021 maaş analiz anketini sonuçlandırdı. Maaşlar, perakende ve turizmde stabil kalırken, sağlık, dijital, e-ticaret, teknoloji sektörlerinde yükselişte.

Michael Page Ülke Direktörü Fatih Cömert, 2021 yılı için maaşlardaki genel enflasyon artışının tüm sektörlerin ortalaması alındığında yüzde 14 ile 16 arasında seyir gösterdiğini belirtti. Cömert, bu yıl için özellikle sağlık, dijital, e-ticaret, teknoloji ve oyun gibi bazı spesifik sektörlerdeki rollerde maaş artışının yüzde 30’lara çıktığını belirterek, şunları söyledi:

“Pandeminin güçlü etkisi özellikle perakende ve turizm sektörlerindeki maaş artışlarının hızını kesti. Diğer taraftan teknik rollerdeki maaşlar, ticari rollere göre biraz daha fazla artış gösterdi. Finans ve insan kaynakları rollerindeki ücretler enflasyon artışı ortalamasının biraz üstünde seyrediyor. Gıda ve finans kuruluşlarının yer aldığı sektörlerde ise maaşların enflasyon artışına oranla göreceli olarak orta ve ortanın üstü düzeylere ulaştığı gözlemleniyor.”