Yurtseven: 2021’de altının yerini hisse, esnek fonlar alacak

0
MetLife Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Deniz Yurtseven, 2021’de, sisteme yeni girişlerin hızlanarak devam edeceğini belirterek, getiriler tarafında da enflasyonun kontrol altına alınması ve pandeminin yavaş yavaş sona ermesi halinde esnek fonlar ile hisse senedi fonlarının daha iyi performans göstereceğini söyledi.

Editör: Aytaç Nallar

MetLife Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Deniz Yurtseven, BES’te ortalama fonların yüzde 30 getiri sağladığını, bunun da yüzde 25 devlet katkısı ile kuvvetlendirildiğini belirterek, başka hiçbir enstrümanda böyle getiri olmadığını söyledi.

Deniz Yurtseven, pandeminin başlarında sektör oyuncuları olarak endişelendiklerini, katılımcılar tarafında yanlış bir tepkimeye neden olacağını düşündüklerini ifade ederek, mayıs ve haziran aylarında artan bir çıkış görüldüğünü, ancak ondan sonra sisteme pozitif bir giriş olduğunu kaydetti. Yurtseven, bunda, sistemdeki yatırım fonlarının performansının da etkili olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

BES, Üstün Performans Gösteren Sistem Oldu

“Bir rakam vermem gerekirse, emeklilik yatırım fonları ortalama yüzde 28-29 civarında bir getiri sağladı. İlk 10 ayda enflasyonun yüzde 11 olduğunu düşünürsek oldukça yüksek bir reel getiriden söz ediyoruz. Bahsettiğim yüzde 28-29 civarındaki getiri de ortalama bir getiri.  Eğer daha yüksek ve daha doğru performans gösteren fonlar seçilirse; örneğin, altın yatırım fonu veya dövizli fon gibi, özellikle altın fonlarında yüzde 55’leri aşan, döviz fonlarında ise yüzde 35’leri aşan getiriler söz konusu. Dolayısıyla bu yüksek getiriler katılımcıların dikkatini çekti. Bir de bunlara ilave olarak dünyanın hiçbir yerinde olmayan yüzde 25 seviyesinde cömert bir devlet katkısı var. Bunları yan yana getirdiğinizde diğer finansal enstrümanlara göre bireysel emeklilik üstün bir performans gösteren sistem oldu. Böyle pandemi dönemlerinde insanların daha fazla korumacı olması, geleceğe yönelik endişelerinin artması, pandemi sonrası işsizlik olabileceği düşüncesiyle emeklilik dönemine yönelik tasarrufların daha fazla armasına sebep olduğunu düşünüyorum.”

Sisteme Yeni Girişler Hızlanarak Devam Edecek

Deniz Yurtseven, BES’in son 3 yıldan beri katılımcı sayısına göre bir büyüme göstermemesine rağmen fon büyüklüğünde gelişme göstermeye devam ettiğini de söyleyerek, “Giriş çıkışlara baktığımızda, pandemi sonrası bir önceki dönemlerle kıyaslandığında girişlerde yüzde 14 seviyesinde bir gerileme var, ancak çıkışlarda yüzde 20’nin üzerinde bir gerileme var. Yani nette baktığımızda küçükte olsa sisteme bir giriş var. Ama bireysel emeklilik tarafında çok büyük yeni bir girişten söz edemeyiz” dedi.

Girişlerin azalmasını mantıklı karşıladıklarını ama çıkışlardaki azalma daha fazla olduğu için sisteme giren katılımcılarda, sisteme olan inancın yükseldiğinin anlaşıldığını kaydeden Yurtseven, “Pandemi olmasına rağmen çok düzenli katkısını ödeyen katılımcıların sistemli bir şekilde ödemelerine devam ettiklerini, eskiden olduğu gibi çok hızlı şeklide karar verip sistemden ayrılmadıklarını, sistemin içerisinde olanların inancının arttığını görüyoruz. Ben bunun pandemi sonrasında yüksek getiri ve sistemde kalmanın avantajlarının yeni katılımcıların da algılamasına yol açacağını ve sisteme yeni girişlerin hızlanarak devam edeceğini düşünüyorum. Önemli olan böyle bir dönemde savunmacı olup hala önceki döneme yakın bir katılımcı almamız sevindirici bir şey” şeklinde konuştu.

Büyüme Motoru Altın ve Dövizli Fonlar

Deniz Yurtseven, son 6 yılda altın ve döviz fonlarının en yüksek getirilere imza atmış fonlar olduğuna da dikkat çekerek, ancak sistemin başından beri bakıldığında hisse senedi ve esnek fonların daha yüksek getiri sağladığını söyledi. Yurtseven, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak son 5-6 yılda özellikle gelişmiş ülkelerde merkez bankalarının çok para basması, faizlerin düşmesiyle beraber pandemi gibi belirsizlik ortamında altının daha parlak bir finansal enstrüman haline gelmesiyle ve yüksek seviyede prim yapması, yine gelişmekte olan ülkelerde yerel paraların değer kaybıyla dövizli fonların çok yüksek getiri sağlaması bizim bu enstrümanlara sahip emeklilik yatırım fonlarında çok yüksek getiri sağlamasına imkan verdi. Dolayısıyla BES fonlarının son iki yılda ana iki büyüme motoru altın ve dövizli fonlar oldu.”

Mevduat Faizleri Belli Seviyeye Geldi

Deniz Yurtseven, “Bu durum böyle devam eder mi?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Merkez Bankası’nın faiz artırım kararından sonra mevduat faizleri de belli bir seviyeye geldi. Bono faizleri de yüzde 13,5-14’ler seviyesinde. Belki enflasyon bu seviyelerde korunabilirse faizlerin belli seviye sonrası yavaş yavaş düşebileceği, pandemi sonrası dönemde düşmeye başlayacağını öngörürsek; o zaman tahvil bono fonları ve esnek fonlar ve hisse senedi fonlarının daha iyi performe edeceğini görmek yanlış olmaz. Burada iki tane dikkat etmemiz gereken şey var. Bir tanesi, enflasyonun düşüş seviyesine inmesi ki henüz biraz erken olabilir. Enflasyon birkaç ay daha yüksek seyredebilir, buna paralel faiz artışı 1-2 puan yükseltilebilir. Enflasyonu kontrol ettiğimize inandığımız noktada ve pandeminin yavaş yavaş sona ereceği noktada benim kanaatim esnek fonların, hisse senedi fonlarının özellikle hisse senedi fonlarının çok düşük olduğunu düşünürsek, Türkiye’de bunların önümüzdeki dönemde altın ve dövizli fonlara göre daha iyi performe edebileceğini öngörüyorum; 2021’in ikinci yarısından itibaren.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin