2021’in 10 riski

Allianz Risk Barometresi’ne göre 2021’in 10 riski belirlendi. Buna göre ilk sırayı iş kesintileri alırken, ikinci sırada salgın, üçüncü sırada ise siber olaylar geliyor.

Allianz Risk Barometresi 2021’e göre, 2021’in riskleri arasında ilk üç sırayı sırası ile; iş kesintisi, pandemi ve siber olaylar alıyor. Allianz Risk Barometresi anketine katılanların yüzde 41’i iş kesintilerini, yüzde 40’ı pandemiyi ve yüzde 40’ı da siber olayları en büyük risk olarak görüyor. Allianz Risk Barometresi, 92 ülke ve bölgeden 2 bin 700’den fazla risk yönetim uzmanının görüşlerine dayanıyor.

Allianz Risk Barometresi’ne göre, çoğu büyük felaket olayı gibi, kovid-19 salgını da sadece insanları değil işletmeleri de etkiledi. Allianz’ın Risk Barometresi’nde ankete katılan uzmanların yarısından fazlası iş dünyasında en etkili trend olarak hızlandırılmış dijitalleşme olarak belirlendi. Uzaktan çalışma, ankete katılanların yarısı bunu şirketleri için uzun vadeli bir oyun değiştirici olarak tanımlayarak yakından takip ediyor. En büyük etkiye sahip olarak görülen diğer değişiklikler, artan iflaslar, seyahat kısıtlamaları ve iş seyahatlerinin azalması ve artan siber risklerdir. Pandemilerin arttığı potansiyel tehditler arasında piyasa ve makroekonomik gelişmeler, siyasi olaylar ve şiddet de var.

Aşırı Senaryolara Hazır Olmalıyız

Allianz Global Corporate&Speciality’nin (AGCS) CEO’su Joachim Müller, “İş kesintisi, salgın ve siber; birbiriyle güçlü bir şekilde bağlantılı olup, son derece küreselleşmiş ve bağlantılı dünyamızın artan güvenlik açıklarını göstermektedir. Koronavirüs salgını, işletmelerin aşırı olaylara hazırlanmalarına ve hayatta kalmalarına yardımcı olmak için risk yönetimi ve iş sürekliliği yönetiminin daha da gelişmesi gerektiğini hatırlatıyor. Pandemi, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler üzerinde sağlam bir etkiye sahip olmaya devam ederken, siber saldırı, iklim değişikliğinden kaynaklanan doğal afetler ve hatta başka bir hastalık gibi daha sık görülen aşırı senaryolara da hazır olmalıyız” diyor.

Allianz Risk Barometresine Göre 2021’in 10 Riski 
  1. İş Kesintisi
  2. Pandemi salgını
  3. Siber olaylar
  4. Pazar gelişmeleri
  5. Mevzuat ve yönetmelikteki değişiklikler
  6. Doğal afetler
  7. Patlamalar
  8. Makroekonomik gelişmeler
  9. İklim değişikliği / artan hava dalgalanması
  10. Politik riskler ve şiddet