‘600 bin ihbar aldık. Bu, görülmüş bir şey değil’

Türk Reasürans ve DASK Genel Müdürü Selva Eren, DASK’taki son gelişmeler ve hasar ödeme süreçlerini Malatya’da düzenlenen toplantıda anlattı. Eren, “Kahramanmaraş merkezli depremlerde 600 bin hasar ihbarı aldık. Bu görülmüş bir şey değil” dedi.

Türk Reasürans ve DASK Genel Müdürü Selva Eren, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde 600 bin hasar ihbarı aldıklarını belirterek, “Bu görülmüş bir şey değil” dedi.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda acenteler ve banka temsilcileri ile bir araya gelen Selva Eren, yaptığı konuşmada, deprem bölgesinde ödenen hasarın 29.5 milyar TL’ye ulaştığını söyledi. Depremler nedeniyle 19 ilden hasar ihbarı aldıklarını ifade eden Eren, “Yaklaşık 600 bin dosyadan ve hasar ihbarından bahsediyoruz. Bu görülmüş bir şey değil. Olabildiğince çok hızlı aksiyon almaya çalıştık” dedi.

PARAMETRİK ÖDEME YÖNTEMİ UYGULADIK

Hasar süreçlerini sadece eksperle çözemeyeceklerini bildikleri için parametrik bir ödeme yöntemiyle; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının raporlarını da baz alarak bir ödeme sistemiyle ilerlediklerine değinen Eren, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu da bize ciddi bir hız kazandırdı. Ama her şeyden daha önemlisi bu 600 bin dosyanın nerdeyse 450 binine yakını, hatta daha fazlası az hasarlı. Az hasarlılarda bir rakam belirledik. Eksper talepleri olmadan daha hızlı hareket edip bu şekilde ödeme yapmak istediğimizde de elimizdeki eksper sayısı da kısıtlıydı. Burada belirli aşamalarda ve belirli süreçlerde beklemeler oldu.”

29.5 MİLYAR TL ÖDEDİK

Malatya’dan yaklaşık 80 bin ihbar aldıklarını belirten Eren, “Bugüne kadar 66 bin dosyayı sonuçlandırdık. Bunun dışında da itirazlar oluyor, eksperlerimizi gönderiyoruz ve Malatya’da yaklaşık 6,8 milyar gibi bir ödeme yaptık. Türkiye genelinde de 578 bin dosya ve burada da devam eden 20 bin dosyamız var. Ödenen 29.5 milyar gibi bir paradan bahsediyoruz. Bu çok ciddi bir rakam. Tüm iyi niyetimizle sahada olmaya çalıştık.” dedi.