Acente komisyon artışını 3 Haziran’da duyurmuştuk. Yönetmelik bugün yayınlandı

Sigorta Gazetesi, 3 Haziran 2021 tarihinde trafik sigortasında acente komisyonunun yüzde 8’den, yüzde 10’ çıkarılacağını, komisyon artışının riskli sigortalılar havuzu kapsamındaki araçların trafik poliçelerine yönelik olacağını duyurmuştu. 16 Haziran 2021 tarihli (bugün) Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelikle acente komisyonlarının yüzde 10’ı çıkarılması resmiyete kavuştu. Yeni düzenleme 1 Temmuz itibariyle uygulamaya girecek.

Sigorta Gazetesi, 3 Haziran tarihinde, “Sigorta Acentelerine Müjdeli Haber Trafik Sigortasında Komisyon Artıyor” başlıklı haberinde komisyon artışını duyurmuştu. Haberde, “Sigorta acentelerine müjdeli haber geldi. Trafik sigortasında acente komisyonu 10’a yükseliyor. Sigorta Gazetesi’nin edindiği bilgiye göre, acente komisyon artırımı riskli sigortalılar havuzu kapsamındaki araçlar için geçerli” diye yazmıştık.

Aynı haberde, komisyon artışına gidilmesinin nedenlerini de belirtmiştik. Haberde şu görüşleri paylaşmıştık:

Konu, ilk olarak, Sigorta Haftası nedeniyle Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) 31 Mayıs’ta, online düzenlediği, ‘2021’de Sigortanın Türkiye Ekonomisine Katkısı, Beklentiler, Fırsatlar’ panelinde konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından gündeme getirildi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Talep Etmişti

Hisarcıklıoğlu, konuşmasında, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy’dan talepte bulundu. Hisarcıklıoğlu, konuşmasında, “Acente ve eksperlerimizin bazı konularında destek talebimiz olacak. Acentelerimiz sigorta şirketlerimizin en önemli paydaşı. Bu Sigorta Haftasında acente ve eksperlerimize bir müjde verelim. Sayın Başkan, trafik sigortasının taban komisyonunun artırılmasına ilişkin düzenleme yapılabilir. Sistemin sağlıklı işleyişi için acente ve eksperlerin de mali olarak ayakta kalabilmeleri çok önemli” dedi.

Komisyon Oranı Yüzde 10’a Çıkıyor

Sigorta Gazetesi’nin edindiği bilgiye göre de SEDDK, bu konuda bir çalışma yaptı. Çalışmaya göre de riskli sigortalılar havuzu kapsamındaki araçlar için acente komisyonu yüzde 8’den, yüzde 10’a çıkartılıyor.

2017 yılında yapılan düzenleme ile hasar frekansı yüksek basamak ve araç grupları için prim ve hasarın sigorta şirketleri arasında paylaştırılması için Riskli Sigortalılar Havuzu kurulmuştu. Havuz kapsamına; taksi, minibüs, otobüs, kamyon, çekici gibi ticari araçlar da alınmıştı. Bu kategorideki tüm araçlar için de sigorta acenteleri sattıkları trafik sigortası poliçesinden yüzde 8 komisyon alabiliyorlardı. SEDDK’nın yapacağı düzenleme ile komisyon oranı yüzde 10’a çıkacak.

Bugün Yayımlanan Yönetmelik İle Kesinleşti

16 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazetede Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı. Yönetmelikte riskli sigortalılar havuzuna ait poliçelerde acente komisyonu yüzde 8’den, yüzde 10’a çıkarıldı. Komisyon artışı 1 Temmuz itibariyle uygulamaya girecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin