AFAD’dan depreme karşı sigortalanın çağrısı

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı, Deprem Haftası nedeniyle açıklama yaparak, vatandaşlara sigorta yaptırmaları için çağrıda bulundu. AFAD’dan yapılan açıklamada, “DASK, TARSİM ve özel sigortalar ile evinizi, aracınızı, işyerinizi, tarım arazinizi, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarınızı afetlere karşı sigortalatın” denildi.

AFAD’dan depreme karşı sigortalanın çağrısı. Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı, Deprem Haftası nedeniyle açıklama yaparak, vatandaşlara kendi hazırlıklarını yapmaları çağrısında bulunuldu. Açıklamada, Türkiye’de tarih boyunca büyük acılara neden olan depremlere her yıl 1-7 Mart tarihlerindeki Deprem Haftası ile dikkat çekildiği belirtildi.

Açıklamada, toplumda afet farkındalığının geliştirilmesi, afet risk azaltma ve önlem alma konusunda davranış değişikliğinin oluşturulması amacıyla 2021 yılının “Türkiye Afet Eğitim Yılı” ilan edildiğine de değinildi.

Deprem İçin Alınabilecek Önlemler Arasında Sigorta Var

AFAD, yaptığı açıklamada, depreme karşı alınması gereken önlemleri de anlattı:

“Vatandaşlar, evlerinin yer aldığı binanın yapı ruhsatının ve Yapı Kullanma İzin Belgesi’nin (iskan ruhsatı) bulunduğunu teyit etmeliler. Binanın taşıyıcı kolon ve duvarlarına etki edebilecek bir değişiklik yapılıp yapılmadığını soruşturmalı, mümkünse binanın çevresinde kaçak yapılar bulunup bulunmadığını öğrenmeliler. Evlerinin bulunduğu binanın depreme dirençli olup olmadığından emin değillerse yetkin ve yetkili kuruluşlara ölçüm ve test yaptırmalılar. Testler sonucunda, binanın depreme dayanıksız olduğu anlaşılırsa bir an önce binalarını depreme karşı güçlendirmeli yahut kentsel dönüşüm ile yenilemeliler.”
Deprem için alınabilecek önlemler hakkında sigortaya da dikkat çekilen açıklamada, “DASK, TARSİM ve özel sigortalar ile evinizi, aracınızı, işyerinizi, tarım arazinizi, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarınızı afetlere karşı sigortalatın” çağrısında bulunuldu.