Afetlerde çiftçiye 7.4 milyar TL hasar ödendi

TARSİM, 2020’de, afetlerden zarar gören çiftçiye 1.3 milyar lira hasar ödemesi yaparken, devlet destekli tarım sigortasının başladığı 2006 yılından bu yana ödenen hasar tutarı 7.4 milyar lira oldu.

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), çiftçiye, toplam 7.4 milyar lira hasar ödedi. Anadolu Ajansı’nın haberine göre, 2020’de, TARSİM’in kapsam dahilindeki tüm branşlarda toplam 2 milyon 235 bin 626 devlet destekli tarım sigortası poliçesi kesildi. Kesilen poliçeler karşılığında 1.7 milyar lira devlet prim desteği sağladı ve 1.3 milyar lira hasar tazminatı ödemesi yapıldı. Sigortalanan alan 26.9 milyon dekara, hayvan sayısı ise yaklaşık 10.3 milyon başa ulaştı.

Devlet destekli tarım sigortaları uygulamasının başladığı 1 Haziran 2006’dan 31 Aralık 2020’ye kadar tüm branşlarda toplam 14 milyon 973 bin 534 tarım sigortası poliçesi tanzim edildi, 7.5 milyar lira devlet prim desteği sağladı ve 7.4 milyar lira hasar tazminatı ödemesi yapıldı.

Kuraklık Verim Sigortasında Priminin Yüzde 60’ı Devletten

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, her yıl alınan kararlarla TARSİM kapsamındaki riskler genişletiliyor. 2020’den itibaren bitkisel ürünlerdeki don riskinin kapsamı genişletilirken; açık alanda yetiştirilen meyveler için don riski, yaban domuzunun tarla ürünlerine verdiği zararlar, kiraz, incir ve üzüm ürünlerinde yağmur riski, kuraklık kaynaklı verim azalışları, seraların maruz kaldığı hava koşulları, hayvanlar için ölüm ve hırsızlık riski ile kovanlara yönelik fırtına, sel, su baskını ve nakliye riski gibi konular da teminat altına alındı.

Tarım sigortası uygulamasıyla çiftçinin doğal afetlerden korunması için poliçe bedelinin yüzde 50’si devlet tarafından karşılanıyor. Ayrıca açık alanda yetiştirilen meyvelerde çiçeklenme evresindeki don riski için verilen prim desteğine ilave olarak, sadece don riski primine üçte biri oranında ek prim desteği, ilçe bazlı kuraklık verim sigortasında sigorta priminin yüzde 60’ı oranında prim desteği sağlanıyor.