Asgari ücret desteği netleşti. Kimler, nasıl yararlanacak?

Asgari ücret desteği netleşti. Ekonomiye ilişkin düzenlemeler için Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile işverene ve çalışana asgari ücret desteği geldi. 2021’de asgari ücret desteği günlük 2,50 lira, aylık 75 lira olacak.

Asgari ücret desteği ilk olarak 2016 yılında hem istihdamı teşvik etmek hem de asgari ücret artışının işverene getireceği yükü azaltmak için uygulanmaya başlandı. 2016 yılında işverenlere aylık 100 lira destek verildi. Destek, 2017 yılında da devam etti, 2018’de ise 9 aylık uygulandı. 2019’da ise işverene asgari ücret desteği 12 ay boyunca sağlandı, ancak kapsamı değiştirildi ve 500 ve üzeri sigortalı çalıştıran iş yerleri için kişi başına 101 lira, 500’ün altında sigortalı çalıştıran iş yerleri için kişi başına 150 lira destek verildi.

Sektör Ayrımı Yapılmayacak

2020 yılında ise işçi sayısına bakılmaksızın tüm çalışanlar için 75 lira asgari ücret desteği verildi. Destek süresi de 12 ay oldu. 2020 yılının tamamında, sektör ayrımı yapılmaksızın, asgari ücret desteği İŞKUR’a bağlı İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılandı ve işverenlere ödeyecekleri sigorta priminden mahsup edilmek üzere günlük 2,50 lira, aylık da 75 lira asgari ücret desteği sağlandı.

Komisyonlarda Kabul Edildi

2021 yılında ise asgari ücretlilere yönelik devletin işverene verdiği ücret desteği Meclis’e gönderilen ve komisyonlarda kabul edilen torba kanun teklifinde yer aldı. Buna göre sektör ayrımı yapılmadan asgari ücretten maaş veren işverene 75 lira asgari ücret desteği sağlanacak.

Asgari ücret desteği bu yılından başından ocak ayından geçerli olmak üzere aralık ayına kadar uygulanacak ve işveren ile mahsuplaşılacak.  Kanun yürürlüğe girinceye kadar olan döneme ait asgari ücret destekleri, işletmenin ödeyeceği diğer sigorta primlerinden topluca mahsup edilecek. Mahsuplaşma işlemi, kanun çıktıktan sonra verilecek ilk beyanname ile gerçekleştirilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin