Bakan Elvan: Katılım sigortacılığını yaygınlaştıracağız

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, katılım sigortacılığını yaygınlaştıracaklarını söyledi. Bakan Elvan, sigortacılık ve özel emeklilik sektörünü geliştirmeye devam ettiklerini de açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ilgili ve bağlı kuruluşların 2021 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sunum yapan Lütfi Elvan, katılım sigortacılığını yaygınlaştıracaklarını açıkladı. Katılım bankacılığını geliştirmeye devam ettiklerini, iyi uygulama örnekleri ve uluslararası kabul gören faizsiz finans ilkeleri çerçevesinde, sektörün ihtiyaçlarını ve katılımcıların hassasiyetlerini dikkate alarak katılım finans bankacılığını geliştirmeye devam edeceklerini belirten Bakan Elvan, “Katılım sigortacılığını yaygınlaştıracağız” dedi.

Risk Yönetiminde Etkinlik Çalışmalarını Başlattık

Lütfi Elvan, sigortacılık ve özel emeklilik sektörünü geliştirmeye devam ettiklerini ifade ederek, Türk sigortacılık sektörünü daha rekabetçi bir yapıya kavuşturmak amacıyla kamu sigorta ve emeklilik şirketlerini Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik çatısı altında birleştirdiklerini kaydetti.

Lütfi Elvan, reasürans alanının daha etkin yürütülmesi amacıyla kurulan Türkiye Reasürans AŞ’ye, Türkiye içinde kurulan sigorta ve reasürans havuzlarının idaresi verilerek, risk yönetiminde etkinliğin artırılması çalışmalarını başlattıklarını da vurguladı.