BES, en cömert teşviklerden biri haline geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabından BES’e ilişkin paylaşımda bulundu. Nebati, “Bu yılın ocak ayında yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltilen devlet katkı oranı ile BES, dünyadaki benzer emeklilik sistemleriyle kıyaslandığında devlet olarak sağlanan en cömert teşviklerden biri haline geldi” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Bireysel Emeklilik Sisteminin (BES), dünyadaki benzer emeklilik sistemleriyle kıyaslandığında devlet olarak sağlanan en cömert teşviklerden biri haline geldiğini söyledi. Nureddin Nebati, sosyal medya hesabından BES’e ilişkin paylaşımda bulundu.

Bireysel tasarrufların özendirilmesinin, tüm ülkelerde sosyal güvenlik ihtiyacının artması, nüfus ve aile yapısının değişimiyle çok daha önemli bir hal aldığını belirten Nebati, orta vadede kayda değer bir reel getiri imkanı sunan BES’in, katılımcıların tasarruflarını artırarak geleceklerini garanti altına almalarını sağladığına değindi.

BES BÜYÜK TALEP GÖRDÜ

Nureddin Nebati, 18 yaş altı çocukların ve gençlerin birikim yapabilmesini sağlayan yeni düzenleme ile BES’in büyük bir talep gördüğünü ve bir yıl gibi kısa sürede yaklaşık 500 bin çocuk ve gencin sisteme dahil olduğunu ifade ederek, 2 milyar liralık fon birikimine ulaşıldığının altını çizdi.

Nureddin Nebati, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesiyle bu yılın ocak ayında yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltilen devlet katkı oranı ile BES, dünyadaki benzer emeklilik sistemleriyle kıyaslandığında devlet olarak sağlanan en cömert teşviklerden biri haline geldi” dedi.

YENİ DÜZENLEME VE TEŞVİKLER SAĞLANACAK

Nebati, sözlerini şöyle sürdürdü: “18 yaş altı çocuk ve gençlere, BES’e giriş imkanı getirilmesi, devlet katkısı oranının artırılması ve sistemin sağladığı reel getiri sonucunda, vatandaşlarımızın BES’e olan ilgisi artarak sürüyor. 17 Ekim 2022 tarihi itibarıyla BES’te yaklaşık 14.3 milyon katılımcıya ve 362 milyar liralık fon büyüklüğüne ulaşıldı. Gençlerimiz ve tüm vatandaşlarımızın gelecek kaygılarını azaltmak ve birikimlerini doğru alanlarda değerlendirmelerini sağlamak amacıyla kurmuş olduğumuz BES, tüm katılımcılar için güvenilir bir yatırım ortamı sağlamakta. Önümüzdeki dönemde, sistemde yeni düzenlemeleri ve teşvikleri de hayata geçirerek, ülke olarak birikimlerimizi daha da yüksek seviyelere taşıyacağız.”