BES fonları yüzde 30 getiri sağladı

NN Hayat ve Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Didem Özsoy Dirican, fon getirilerinin yüksek seviyelerde olmasının BES’i katılımcılar için cazip hale getirdiğini söyledi. 

NN Hayat ve Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Didem Özsoy Dirican, BES fonlarının son bir yılda yüzde 30 getiri sağladığını, fon getirilerinin yüksek seviyelerde olmasının da BES’i katılımcılar için cazip hale getiren önemli bir unsur olduğunu söyledi. Didem Özsoy Dirican, “Katılımcılar emeklilik dönemlerinde daha rahat edebilmek ve yaşam standartlarını koruyabilmek için BES’in önemli bir alternatif olacağını öğrenmiş durumda” dedi.

2020 yılını değerlendiren ve 2021’e yönelik öngörülerde bulunan Didem Özsoy Dirican, şunları söyledi:

“Önümüzdeki yıl, Yeni Ekonomi Programı’nda yer alan Bireysel Emeklilik Sistemi gelişmeleri de önemli bir adım olacak. Tamamlayıcı emeklilik sistemi uygulaması konusundaki düzenlemelerin netleşmesi ile birlikte 2021 yılında sektörümüzü hareketli günlerin beklediğini ve pozitif yansımaların sistemin büyümesinde önemli rol oynayacağını öngörüyoruz. 2021 yılında kodiv-19 aşısının kullanılmaya başlamasıyla birlikte tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayatın normalleşmeye başlayacağını düşünüyoruz. Bu süreç de ekonomiye ve dolayısıyla BES’e pozitif yansıyacaktır. Özetle makroekonomik koşulların iyi yönlü gelişmesi ile sigorta sektörü için 2021 yılının normalleşme yılı olarak geçeceğini söyleyebiliriz.”