BES’te, o oran yüzde 25’e ulaştı

Garanti BBVA Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer, sisteme yatırılan paranın yüzde 25’inin toplu para olarak yatırıldığını, geçmişte bu oranın yüzde 13’lerde olduğunu belirterek, son dönemde sisteme toplu yara yatıranların sayısında artış olduğuna dikkat çekti.

Editör: Aytaç NALLAR

Garanti BBVA Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer, BES’e toplu para yatıranların sayısında artış olduğunu, sisteme yatırılan paranın yüzde 25’inin toplu para olarak yatırıldığını, geçmişte bu oranın yüzde 13’lerde olduğunu açıkladı. Göçer, BES’teki gelişmeler, yeni asgari ücretin BES’e etkisi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

FON BÜYÜKLÜĞÜ EKONOMİDE HİSSEDİLİYOR

BES’te fon büyüklüğünün 600 milyar liraya ulaştığını belirten Göçer, fon büyüklüğünün sermaye piyasalarına etkisinin hissedilmeye başlandığını söyledi. Göçer, sadece devlet katkısının belirli yüzdesinin hisse piyasasına yönlendirilmesinin bile etkisi olduğunu ifade ederek, BES’teki fonların büyük olmasının sermaye piyasaları, piyasalar üstünden borçlanan şirketler de dahil birçok kesim üzerinde olumlu etkisi olduğunu kaydetti.

Burak Ali Göçer, “Vatandaş borsa yükseldi, borsa düştü diye konuya bakıyor ama son dönemde ne kadar halka arz yapıldığını görüyoruz. Buradaki paralar piyasaların büyüklüğünü etkiliyor. Sadece BES fonları borsaya gitmiyor; Eurobond fonlarına gidiyor. Dolayısıyla borçlanan bütün şirketler etkileniyor. Yani, BES, sadece sistemdeki katılımcılara değil hemen hemen herkese dokunuyor, ekonomiyi büyütüyor” dedi.

DEVLET KATKISI 42 BİN TL’YE ÇIKTI

Burak Ali Göçer, yeni asgari ücretin, BES’e etkisini de değerlendirerek, bu konuda şu açıklamaları yaptı:

“Rakamları yuvarlayarak söylersem, yılın ilk yarısında yıllık asgari ücret 120 bin liraydı. BES’te devlet katkısı asgari ücret üzerinden hesaplanıyor ve devlet katkısının oranı da yüzde 30. Yılın ilk altı ayında 120 bin lira üzerinden yüzde 30 devlet katkısı alıyorduk; o da, 36 bin lira ediyordu. Şimdi asgari ücret 13 bin liraya çıktığı için devlet katkısı tutarı da yükseldi. İlk altı ayda 120 bin liraydı, 36 bin lira alıyorduk; ikinci altı ayda 140 bin lira oldu şimdi 42 bin lira devlet katkısı alacağız. Diyelim ki, katılımcı, mart ayında, sisteme 120 bin lira yatırdı, 36 bin lira devlet katkısı aldı. Şimdi sisteme bir 20 bin lira daha yatırırsa, 6 bin liralık daha devlet katkısı alacak, böylece toplam devlet katkısı 42 bin liraya ulaşmış olacak. Bundan dolayı da BES’e toplu para yatırmalar artıyor. Düne kadar sisteme yatırılan toplu paranın oranı yüzde 13’lerdeyken, şimdi yüzde 25’lere geldi.”