Bir ilk yaşandı, 15 milyon TL’lik menkul kıymet sigortalı ihraç edildi

Türkiye sermaye piyasaları tarihinde ilk defa bir menkul kıymet sigortalanmış olarak ihraç edildi. Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, 5 Kasım’da ihracı gerçekleştirilen ve 15 milyon TL fon oluşturularak yatırıma yönlendirilen, bir yıllığına çıkartılan Varlığa Dayalı Menkul Kıymet (VDMK) sigortalı olarak ihraç edildiğini açıkladı. Ahmet Yaşar, sektöre de çağrıda bulundu.

Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, Hazine ve Maliye Bakanlığının banka dışı finans alanındaki büyüme stratejisi doğrultusunda sermaye piyasalarının güçlendirilmesi için öncelikli olarak, çeşitli nedenlerle sermaye piyasalarına erişim sağlayamamış şirketlere destek vermeyi hedeflediklerini kaydederek, “Böylece şirketlerimiz kendilerini fonlama konusunda kaynak farklılaştırması sağlayacak. Türkiye’de kurumsal yatırımcılarda milyarca liralık fon büyüklüğü var, ancak ülkemizde binlerce şirket fon sahipleri ile fon ihtiyacı duyanlar arasındaki güven eksikliği nedeniyle bu fonlara ulaşamıyor. Quick Sigorta bu noktada sisteme dahil oluyor ve ihraç edilecek menkul kıymetlere sigorta sağlayarak sermaye piyasaları üzerinden yatırımların fonlanmasını sağlıyor” dedi.

“Sermaye Piyasalarına Erişim Sağlayamayan Şirketlere Destek Olacağız”

Ahmet Yaşar, 2020 yılında finansal sigortalarda pek çok yenilikçi ürüne liderlik ettiklerini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kefalet sigortaları, fatura koruma sigortaları ve bina tamamlama sigortaları ile Quick Sigorta 2020 yılında kamu müteahhitleri, lisanslı depoculuk şirketleri, akaryakıt şirketleri, inşaat şirketleri, perakende şirketleri gibi farklı sektörlere garanti ve güvence sağlarken, ekonomiye ve yatırımlara destek olmayı sürdürdü. Finansal sigortalardaki son ürünü ÖST ve VDMK kefalet sigortası ile de sermaye piyasalarına güvence vermeye başladı. 2020 yılının ilk 6 ayında yaklaşık 114 milyar TL özel sektör borçlanma aracı ihraç edildi. Bunların yaklaşık yüzde 90’ını banka ve iştirakleri tarafından çıkartıldı. Bankacılık hariç ihraç miktarının büyütülemiyor. Sermaye piyasalarına erişim sağlayamayan şirketlere destek olacağı ve bu şirketlerin ÖST ve VDMK ihraçları ile özel sektör borçlanma araçlarında büyüme sağlanabilecek.”

Şirketlerle Koasürans Yapısı Oluşturabiliriz

Ahmet Yaşar, Quick Sigorta’nın 2020 yıl sonunda elde edeceği 2.6 milyar TL aktif büyüklük ve 650 milyon TL özkaynak büyüklüğü ile hayat dışı sigortacılık sektöründeki en büyük 10 şirket arasında yer alacağını belirterek, “Amacımız, bu büyüklüğü sermaye piyasalarına ve fon sahipleri ile fona ihtiyacı olan şirketlere kullandırmak. Sermaye piyasalarına 2021 yılında vereceğimiz güvence, talebe bağlı olarak 300 milyon TL seviyesine ulaşabilecek” dedi. Yaşar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz tek başımıza 300 milyon TL’lik sermaye piyasası aracının ihraç edilmesine kefalet vererek, daha önce piyasalara erişim sağlayamayan şirketleri sermaye piyasalarına kazandıracağız. Diğer hayat dışı sigorta şirketleri ile bir koasürans yapısı oluşturabilirsek, sağlanacak teminat birkaç milyar TL’yi bulabilir. Bunun için sektöre liderlik etmeye ve oluşturduğumuz bilgi birikimini sektöre kullandırmaya hazırız.”