Bir tahmin de Wilis’ten, 78 milyar dolar

Willis Re, 2020 yılındaki doğal afetlerden kaynaklanan sigortalı zararı açıkladı. Buna göre, sigorta ve reasürans endüstrisinin zararı 78 milyar dolar oldu. Son 10 yıllık zarardan yüzde 10 daha yüksek.

Editör: Serdar YİĞİTOL

2020 yılında büyük doğal afet olaylarından kaynaklanan sigorta ve reasürans endüstrisinin zararı yaklaşık 78 milyar dolar oldu. Willis Re tarafından yapılan analize göre, 78 milyar dolarlık zarar, 10 yıllık ortalama 66.5 milyar dolarlık zarardan yüzde 17 daha yüksek.

Willis Re’ye göre, 2020 Atlantik kasırga sezonu, fırtına oluşumları nedeniyle aktifti ancak fırtınalar büyük yerleşim alanlarını çevrelediğinden sigortacılar için kayıpları azaltmaya yardımcı oldu. Willis Re’nin verilerine göre, 2020’de 78 milyar dolar ile doğal afetten kaynaklı sigortalı zararların 2011’den bu yana en büyük dördüncü zarar olduğu ve 2019’da bildirilen 53 milyar doların üzerinde olmasına karşın 2017’de görülen 143 milyar dolarlık zirvenin altında kaldı.

Doğal Afet Dışı Zarar 5,5 Milyar Dolar

Ancak, Willis Re’nin zarar rakamı içinde 2020’de ABD’deki isyanlar ve geçen senenin ağustos ayındaki Beyrut limanındaki patlamayı içeren zararlar bulunmuyor.  Willis Re, 2020 için 5,5 milyar dolarlık insan yapımı zararı sigortaladı ve hem doğal afet zararları hem de insan yapımı sigortalı zarar toplamı 83,5 milyar doları buldu.

Willis Re Afet Analizleri Bölge Direktörü Yingzhen Chuang, “Doğal afet kayıpları 2020’de yüksekti, ancak dünya çapında oluşan fırtınaların sayısı göz önüne alındığında işler daha kötü olabilirdi” dedi.

En Büyük Zarar Laura Kasırgası

Willis Re’ye göre, yıl boyunca, sigortalı kayıpların en büyüğü 8-9 milyar dolar arasında tazminatla Laura Kasırgası oldu. ABD dışında Avrupa’daki rüzgar fırtınası 2 milyar dolarlık sigortalı zarara yol açtı. Willis Re’ye göre, Asya’da tropikal fırtına bir milyar dolardan daha az sigortalı zarara yol açtı ve bu 2019’un kasırga sezonunda benzer fırtınaların neden olduğu kayıpların altında kaldı. Latin Amerika ve Karayipler’i vuran kasırga yaklaşık 1.3 milyar dolarlık tahmini ekonomik kayıp yarattı ve bunun sadece küçük bir yüzdesi sigorta kapsamında.