Bu araştırma kadın sürücüleri kızdıracak

Araç kazaları üzerine yapılan araştırma, kadın sürücülerin, bir kazaya karıştıklarında ciddi şekilde yaralanma olasılıklarının erkeklere göre çok daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Kadınların kırık kemik veya sarsıntı gibi orta dereceli bir yaralanma yaşama olasılığı 3 kat daha fazla.

Editör: Serdar YİĞİTOL

Kadın sürücülerin bir kazaya karıştıklarında, ciddi şekilde yaralanma olasılıkları erkeklerden çok daha yüksek. ABD merkezli, Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü’nün (IIHS), araç kazaları ile yaptığı araştırma ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.

Araştırmaya göre, erkek sürücüler, kadınlardan daha fazla ölümcül kazaya karışsa da hız ve diğer faktörlere göre ayarlama yapıldıktan sonra; kadınların, kaza başına ölme olasılığı yüzde 20-28, ciddi şekilde yaralanma olasılığı da yüzde 37-73 daha yüksek.

Yaralanma Olasılığı Yüzde 50 Daha Yüksek

Araştırmacılar, 1998-2015 yılları arasında polis tarafından bildirilen önden ve yandan çarpmalı kazalarda erkek ve kadınların yaralanmalarını analiz etti. Buna göre, önden çarpışmalarda, kadınların kırık kemik veya sarsıntı gibi orta dereceli bir yaralanma yaşama olasılığının 3 kat daha fazla olduğunu ve çökmüş bir akciğer veya travmatik beyin hasarı gibi ciddi bir yaralanma olasılığının iki kat daha fazla olduğunu buldular. Yandan çarpışmalarda, orta derecede yaralanma olasılığı erkekler ve kadınlar için yaklaşık eşitken, kadınların ciddi şekilde yaralanma olasılığı yaklaşık yüzde 50 daha yüksekti.

Bacak Yaralanmalarına Yatkınlar

Araştırmanın sonuçlarına göre kadın sürücülerin, kazalarda daha ciddi yaralanmasının bir nedeni de kadınların daha küçük, daha hafif arabaları kullanması ve çarpılan aracı yan darbelerde ve önden arkaya çarpışmalarda erkeklerden daha fazla sürdüklerini gösteriyor. Araştırmacılar, kadınların erkeklere kıyasla bacak yaralanmalarına çok daha yatkın olduğunu da tespit etti.