spot_img
Pazar, Nisan 14, 2024

GÜNCEL HABERLER

Neova Sigorta, Adıyaman’da iftarda acentelerini ağırladı

0
Neova Sigorta, iftar davetinde Adıyaman’daki acenteleri ile buluştu. Neova Sigorta Genel Müdürü Neslihan Neciboğlu ev sahipliğinde gerçekleşen iftar organizasyonunda, sigorta sektöründeki gelişmeler değerlendirildi. (BASIN BÜLTENİ)...

Quick Finans, 2. El Oto Raporu’nu yayınladı

0
Quick Finans’ın SmartIQ iş birliğiyle yayınladığı 2. El Oto Raporu’nun Mart ayına ait verilerinin yer aldığı güncel sayısında, sektöre dair önemli trendler paylaşıldı. 0...

Türkiye Sigorta’dan deprem bölgesinde kardeşlik sofraları

0
Türkiye Sigorta, bu yıl da Ramazan ayında Kahramanmaraş depreminden etkilenen kentlerde kurulan Kardeşlik Sofralarında bölge halkıyla bir araya geldi. (BASIN BÜLTENİ) Deprem bölgesinde sosyal hayatın...

Anadolu Sigorta Hisse Senedi BIST 100 Endeksinde

0
Anadolu Sigorta’nın hisse senedi ANSGR, Borsa İstanbul’da işlem gören piyasa değeri ve işlem hacmi en yüksek 100 hisse senedini gösteren BIST 100 endeksine dahil...

TARSİM Manisa’da ‘Zirai Don’un etkilerini inceledi

0
TARSİM Heyeti program kapsamında, hasar tespit çalışmalarında görev alan eksperlerle bir araya gelerek, sahadaki operasyonel süreçler hakkında eksperlerin değerlendirmelerini dinledi. (BASIN BÜLTENİ) Tarım ve Orman...

Fibasigorta’ya erişim artık daha kolay

0
Sigorta ürünlerine erişimi hızlı, kolay ve güvenilir hale getirmek için çalışan Fibasigorta, dijital sigortacılıkta yeni bir dönemi başlattı. Fibasigorta’nın web sitesi yenilendi, online şubesi...

Neova’dan, NeoKritik Güvence Sigortası

0
Neova Sigorta, kanser, inme, organ nakli gibi birçok farklı kritik hastalığı kapsayan NeoKritik Güvence Sigortası ürününü geliştirdi. Üç farklı teminat paket seçeneği içeren ürün...

Anadolu Sigorta’dan, Sözden Eyleme WEPs Programı

0
Anadolu Sigorta, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik adımlarını UN Women Türkiye’nin Sözden Eyleme WEPs Programı ile sürdürüyor. Programa katılan 10 şirket arasında yer alan...

Katılım Emeklilik 225 bin yeni sigortalıyı hedefliyor

0
Katılım esaslı sağlık sigortacılığına öncülük eden Katılım Emeklilik, sektördeki payını geçen yıl iki kat artırdı. Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, “2023’te sağlık sigortalarında...

Bayramda uzun yolculuğa çıkacaklara uyarılar

0
RS Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünaldı “Yola çıkacak tüm sürücülerimiz araçlarının periyodik bakımlarını ve güvenlik kontrollerini mutlaka yaptırmış olmalı” dedi. (BASIN BÜLTENİ) Uzmanlar,...
GenelÇarpıcı araştırma. Yaşasın sigorta acenteleri!

Çarpıcı araştırma. Yaşasın sigorta acenteleri!

Yapılan en son araştırmaya göre sigortacılar, teknolojiyi ve daha etkili çalışma yöntemlerini benimsedikçe, sigorta acenteleri zorlanacak. Acenteler için gelecek; eski ile yeniyi, fiziksel ile dijitali harmanlamaktan geçiyor. Acenteler hayatta kalabilmek için daha üretken hale gelmeli. Başarılı bir sigorta acentesi dönüşümü, yeni müşterilerin daha iyi dönüştürülmesi, daha yüksek çapraz satış oranları ve verimlilik iyileştirmeleri yoluyla olacaktır. Geleceğin acente modeli, hem müşterilerin ne istediğini hem de sigorta şirketlerinin neye ihtiyacı olduğunu yansıtır.

Editör: Aytaç NALLAR

Sigortacılar, teknolojiyi ve daha etkili çalışma yöntemlerini benimsedikçe, bu durum sigorta acentelerini zorlayacak. Acenteler için gelecek; eski ile yeniyi, fiziksel ile dijitali harmanlamaktan geçiyor.

Boston Consulting Group, ‘Yaşasın Sigorta Acentesi’ başlığı altında çarpıcı bir araştırma yayınladı. Araştırmada, birçok pazarda acente kanalının halen baskın durumda olduğuna değinilerek, teknoloji ve daha etkin çalışma yöntemleri benimsendikçe bu durumun uzun sürmeyeceği belirtiliyor. Acenteler için geleceğin, eski ile yeniyi, fiziksel ile dijitali harmanlamaktan geçtiği vurgulanıyor ve “Acentelerin gelecekleri, teknolojiyi memnuniyetle karşılarken insan dokunuşunu ve müşteri yakınlığını kullanma becerilerine bağlıdır” deniyor. Araştırmadan, çarpıcı başlıklar özetle şöyle:

Geleceğin sigorta acenteleri, insan becerilerinin ve teknolojinin bir tamamlayıcısı olan süper güçlere sahip olacak. Müşterilerini her zamankinden daha iyi tanıyacaklar, önemli anlarda onlara hizmet ve destek verecekler ve onlara zengin bir dijital deneyim sunacaklar.  Kısacası, sigorta acenteleri daha etkili olacaktır.

ÖZELLEŞTİRİLMİŞ SATIŞ YOLCULUĞU

Dijital, çoğu müşteri için birincil kanal olmaya devam edecek. Ancak doğrudan, kişisel görüşmeler, birçok pazarda karmaşık teklifleri sonuçlandırmak için ana araç olacaktır. Acentelerin, dijital veya insan temasının nasıl ve ne zaman en mantıklı olduğunu bilmesi ve o anda o müşteri için doğru yaklaşımla yanıt vermesi gerekir. İki dünyada yaşamak zor ve gerekli olacaktır.

Sorunsuz ve Hibrit Satış Yolculuğu: Müşteriler genellikle satış yolculuğu boyunca kanal değiştirmek isterler. Sigortacılar, bir müşterinin özel yolculuğunu tahmin edebilmeli ve doğru zamanda dijital araçlar, uzaktan etkileşimler veya yüz yüze toplantılar sunabilmelidir.

Uzaktan Tavsiye: Salgın, birçok geleneksel fiziksel işlemin yüz yüze yapılması gerekmediğini gösterdi. Araştırma gibi diğer faaliyetler genellikle dijital bir deneyim için daha uygundur. Yine de müşteriler, tavsiye, danışma ve son rötuşlar için sigorta aracıları ile seçici bir şekilde görüşmek istiyor.

Yeni Nesil Satış Araçları: Cazibe ve bağlantıyla geçinen sigorta acenteleri, nesli tükenmekte olan bir tür. Haleflerinin yeni becerilere ve dijital araçlara ihtiyacı olacak. Müşterilere dijital kanallar aracılığıyla giderek daha sık ulaşacak ve yapay zeka tabanlı içgörülerle onlara daha etkin hizmet verecekler.

ÇOK KANALLI VE POTANSİYEL MÜŞTERİ YÖNETİMİ

Dijital dünyada müşteri adayı yönetimi her zamankinden daha önemli. Sigorta şirketleri potansiyel müşteri yaratmanın yeni yollarını bulmalıdır. Ve ilk etkileşimi dijital olan müşterilere hizmet vermenin en iyi yolunu düşünmeleri gerekiyor.

Dijital Potansiyel Müşteriler, Kişiselleştirilmiş Teklifler: Sigortacılar, doğru zamanda doğru kanalda sunulan daha kişiselleştirilmiş ürün teklifleri, ödüller ve hizmetlerle müşterilere daha iyi bir deneyim sunabilir. Basit ürünler için teklifler dijital olarak iletilecektir.

360 Derece Müşteri Verileri: Müşterilere etkili bir şekilde hizmet verebilmek için acentelerin, müşterilerinin 360 derecelik bir görünümüne ihtiyacı olacaktır. Temsilciler, müşteri verilerinin toplanmasında, karakterize edilmesinde ve yapılandırılmasında uygulamalı bir rol oynayacaktır.

ACENTE VİZYONU VE KURULUMU

Acentelerin çalışma modelinin değişmesi gerekiyor. Operasyonlar daha yalın ve daha üretken hale gelmelidir.

Optimize Edilmiş Acenteler: Mağazalar içinde dükkanlar gibi yeni acente formatları ortaya çıkacak ve acente büyük ölçüde yüksek değerli danışmanlık hizmetleri ve ilişki kurmaya ayrılacak. Müşterilerle iletişim kurma teknolojisi son teknoloji olacaktır. Temsilciler, geleneksel ve yeni teklifler hakkında hızlı, eylem odaklı tavsiyeler sağlayabilen uzman ağlarına bağlanacak.

Daha Güçlü Dağıtım Ekonomisi ve Temsilci Teşvikleri: Dijital pazarlama ve ekosistem ortaklıkları, hem potansiyel müşteri sayısını hem de onları çekmekle ilgili sabit maliyetleri artıracaktır. Komisyonların, çeşitli kanallar ve ortakların etkin katkılarına göre paylaşılması gerekecektir.

Daha Üretken Temsilci Desteği: Katkıya dayalı komisyonlar ve teşvikler, verimliliği artırmaya ve maliyetleri düşürmeye teşvik edecektir. Rutin idari işler yapmak yerine satış destek personeli, müşterilere gerçek zamanlı tavsiyeler sunarak giderek daha fazla bir ön büro rolü oynayacaktır.

ACENTE YAŞAM DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ

Acente için yeni işletim modelinin daha fazla veri odaklı ve insan merkezli olması gerekiyor. Gelecek, bu iki uç arasındaki dengede yatıyor.

Dijital İşe Alım: Acenteler, yapay zeka ve diğer araçlar aracılığıyla işe alımlarının kapsamını genişletebilir. Dijital sistemler ayrıca yeni aracılar bulmalarına, adayları verimli bir şekilde değerlendirmelerine ve işe alım deneyimini geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

Kişiselleştirilmiş Eğitim ve Yönlendirme: Temsilciler devreye girdikten sonra eğitim, hem uzaktan hem de yüz yüze eğitimi karıştırarak ve sık sık geri bildirim yoluyla eğitim ile performans arasında bağlantı kurarak, bireysel gelişim ihtiyaçlarına ve kariyer planlarına göre daha özel hale gelecektir.

İLGİLİ HABERLER