“Çocuğuna BES yaptıranların üçte birinin kendi BES’i yok”

Garanti BBVA Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer, temmuz ayında başlamasına rağmen 18 yaş altında 100 bin katılımcıyı geçtiklerini belirterek, “Akın akın insanlar geliyor. Temmuzdan beri BES’e giren sözleşmelerin üçte birini 18 yaş altı oluşturuyor. Bunun içinde birçok hikaye var. çocuğu için BES yaptıranların yüzde 36’sının kendi BES’i yok. Yani üçte birinin kendi BES’i yok” dedi.

Garanti BBVA Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer, BES’in, Türkiye’nin en güvenilir ve en çok tercih edilen birikim ve emeklilik altyapısı olduğunu söyledi. 2013 yılında başlayan devlet katkısı ile BES’e hareket geldiğini, katılımların artmaya başladığını, bu sayede her sene bir milyon katılımcının sisteme girdiğini belirten Göçer, 2017’de otomatik katılım sisteminin devreye girdiğini ve bugün otomatik katılımda 7 milyon katılımcı, 15 milyar liranın üzerinde de fon birikimi olduğunu kaydetti. Göçer, “Banan sorarsanız otomatik katılım da son derece başarılı ve sağlam adımlarla gidiyor ki, bunun da üzerine daha koyacak çok şey var” dedi.

Burak Ali Göçer, otomatik katılım ve gönüllü BES’te toplam 14 milyon katılımcı olduğunu ifade ederek, bu rakamın da Türkiye’deki mudi sayısına, bankacılıktaki mevduat müşteri sayısına yakın bir rakam olduğunu kaydetti. Göçer, anketlere göre, BES’in, mevduat ve altından sonra, Türkiye’nin en fazla bilinen üçüncü yatırım aracı olduğunu da vurguladı.

BU KADAR UZUN VADELİ FON BAŞKA YERDE YOK

Burak Ali Göçer, BES’te fon toplamının 200 milyar lirayı geçtiğine de değinerek, “Bu fon başka yerde yok mu, var ama bu kadar uzun vadelisi yok. Ayrıca bu fon parça parça birikerek gelmiş. Türkiye’de mevduatın ortalaması bir ay ya da 45 günse, BES’teki 20 sene duracak bir fon. Türkiye’nin yatırımlarına altyapı olacak. Sermaye piyasasını sağlamlaştıracak, kuvvetlendirecek çok önemli bir para tutarı. İçerideki para belki müşteri başında 40-50 bin liralar, tabi çok daha büyük rakamlar da var ama bu sistem yaşayan bir sistem. Ne demek yaşayan sistem? Belli bir birikime geliyor, kimisi bu parayı çekiyor, kimisi tekrar üzerine ekliyor. Birikimlerini olduğu gibi burada değerlendiren de var. Buradaki paranın özelliği şu? Bu 200 milyar TL’nin tamamı müşterilerin parası. Benim şirketimde aşağı yukarı 25 milyar lira var. Bu paranın hiçbirini ben görmüyorum. Müşteri bana parasını verdikten sonra ben o parayı müşterinin adına Takasbank’ta hesap açıyorum” dedi

18 YAŞ ALTINDA BİRÇOK HİKAYE VAR

Burak Ali Göçer, 18 yaş altına yönelik BES hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Uzun süredir 18 yaş altının sisteme girmesini beklediklerini belirten Göçer, uygulamanın temmuz ayında başlamasına rağmen 18 yaş altında 100 bin katılımcıyı geçtiklerini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Akın akın insanlar geliyor. Temmuzdan beri BES’e giren sözleşmelerin üçte birini 18 yaş altı oluşturuyor. Bunun içinde birçok hikaye var. Bunu anneler babalar yapıyor zannediyoruz ama kendi şirketimden biliyorum, teyze var, dede var. Çocuğa bir şey bırakmak istiyorlar; elbiseden, hediyeden daha kıymetli. İşin güzel tarafı, istediği zaman o paranın üzerine koyabiliyor. Bunu duyup da ben almayayım, başka yerde biriktiririm diyecek birini ben düşünemiyorum. Mesela kendi şirketimden söyleyeyim, çocuğu için BES yaptıranların yüzde 36’sının kendi BES’i yok. Yani üçte birinin kendi BES’i yok. Bizde çocuk deyince akan sular durur zaten, öyle de olmalıdır.”

KATKININ BÜYÜK KISMINI 18 YAŞINDA HAK EDİYOR

Burak Ali Göçer, “18 yaş altında sisteme girip de 56 yaşına kadar beklemek çok uzun bir süre değil mi?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Sisteme 8 yaşında giren çocuk, 10 yıl kalıp da 18 yaşına geldiğinde yüzde 60 devlet katkısını hak ediyor. Yani devlet katkısının çok büyük kısmını 18 yaşında hak etmiş oluyor. Orada bir kaybı yok. Ama biz sistemde daha uzun süre kalınmasının üzerinde çalışıyoruz. Bütünleşik paket dediğimiz; içeride kalındığı sürece sağlık sigortası daha avantajlı alınabilecek, belki eğitim sigortası ya da hayat sigortası daha avantajlı alınacak. Bu daha başlangıç; üzerine kısmi çekiş gelecek. Bu iş yaşlı bakıma kadar gidiyor. Bunların üzerinde çalışılıyor. Bunların benzeri otomatik katılım sisteminde de yapılacak.”