spot_img
Cumartesi, Haziran 22, 2024

GÜNCEL HABERLER

RS Otomotiv’den Kahramanmaraş Ahilik Hareketi’ne destek

0
Geçtiğimiz yıl yaşanan elim deprem felaketi sonrasında yeniden ayağa kalkmaya başlayan Kahramanmaraş’ta, Ahilik Hareketi ile ticari hayatın çarklarının dönüşüne destek veriliyor. “Harekette bereket vardır”...

Sıfır kilometre oto kampanyaları 2. el otoyu vurdu mu?

0
Quick Finans’ın SmartIQ iş birliğiyle yayınladığı 2. El Oto Raporu’nun Mayıs ayına ait verilerinin yer aldığı güncel sayısında, sektöre dair önemli trendler paylaşıldı. (BASIN BÜLTENİ)...

Türkiye Sigorta ile tatiller daha güvenli

0
Tatil dönemi başlarken, Türkiye Sigorta Seyahat Sağlık Sigortası, yurt içi ve yurt dışı seyahatlerde sigortalıların ani hastalanmalar veya kaza sonucu yaralanmalar gibi beklenmedik durumlarına...

Babalar Günü’ne özel Hepiyi’den kampanya

0
Geçtiğimiz Mayıs ayında Anneler Günü ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’na özel kampanyalar düzenleyen Hepiyi Sigorta, bu kez de babalar gününe...

AXA Türkiye geleceğin sigortacılarını yetiştiriyor

0
AXA Türkiye’nin sigorta sektörüne kalıcı çözümler üretmek üzere geliştirdiği “Sürdürülebilir Gelişim ve Büyüme için Gelecek Fakültesi”, yeni nesil sigortacıları yetiştirmeye devam ediyor. Şirket’in acentelerine...

Fibasigorta’da Babalar Günü’ne özel ürünler

0
Fibasigorta, Babalar Günü’nde hediye alma telaşına düşenlerin imdadına da yetişiyor. Kasko sigortası, konut sigortası, elektronik cihaz sigortası, işyeri sigortası gibi geniş ürün çeşidiyle müşterilerinin...

Hancıoğlu, öğrencilere deneyimlerini aktardı

0
Magdeburger Sigorta’nın Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu, sigortacılık alanında kariyer yapmayı hedefleyen Doğuş Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi. (BASIN BÜLTENİ) Doğuş Üniversitesi Banka ve Sigortacılık...

MetLife, dijital yatırımlarına devam ediyor

0
MetLife Türkiye müşteri odaklılık ve dijital kanallardaki varlığını artırma yaklaşımı kapsamında dijital satış platformu MetLife Hızlaal üzerinden Bireysel Emeklilik ile Hayat, Ferdi Kaza ve...

Anadolu Sigorta Orta Anadolu Bölge Müdürlüğü’nü kurdu

0
Konya merkezli kurulan Orta Anadolu Bölge Müdürlüğü, 3 Haziran itibarıyla faaliyetlerine başladı.  (BASIN BÜLTENİ) Sigortacılık alanında geniş hizmet ağıyla 99 yıldır müşterilerinin yanında duran Anadolu...

Sigortada Türkiye, Romanya işbirliği

0
SEDDK, Türkiye Sigorta Birliği (TSB) ve Maher Holding, 3- 4 Haziran 2024 tarihlerinde Romanya’nın sigorta ve finans sektöründeki en önemli isimlerini ağırladı. (BASIN BÜLTENİ) Romanya...
ManşetDaha karmaşık senaryo sigortacılığı nasıl etkiler?

Daha karmaşık senaryo sigortacılığı nasıl etkiler?

Uluslararası jeopolitik ve sosyoekonomik görünümü, bu alanlarda gerginlik yaratan dinamikleri ve bunlara verilen tepkiyi analiz eden Risk Ortamı 2024-2026 raporu yayımladı. Rapor, risk olarak tanımlanan başlıca küresel eğilimler ve sigortalanabilir risklerin manzarasını yeniden şekillendirebilecek yol haritası hakkında önemli veriler içeriyor.

  

Yıllardır gelişmekte olan bir eğilim olan ülkeler ve bloklar arasında giderek daha karmaşık ilişkilere sahip bir dünya, büyük ekonomik etkilere sahiptir ve hükümetler ve şirketler için çeşitli tehditler oluşturmaktadır. Bu durum, sigorta sektörünü kendi ticari faaliyetlerinin yanı sıra politik riskler veya küresel işbirliği gibi alanlarda da etkileyebilir.

Mapfre’nin Ekonomik Araştırmalar Merkezi olan Mapfre Economics, uluslararası jeopolitik ve sosyoekonomik görünümü, bu alanlarda gerginlik yaratan dinamikleri ve bunlara verilen tepkiyi analiz ettiği Risk Ortamı 2024-2026 raporunu yayımladı. Mapfre Ekonomi’nin risk olarak tanımladığı başlıca küresel eğilimler ve rapordan önemli tespitler özetle şöyle:

RİSK OLACAK KÜRESEL EĞİLİMLER

  • Ukrayna ve Orta Doğu’daki çatışmaların neden olduğu artan gaz ve petrol fiyatları ile enerji piyasaları.
  • Enflasyon, artan enerji fiyatlarının yanı sıra Trump yönetimi sırasında başlayan ve karmaşık küresel ekonomik manzaranın ateşini körükleyen ticaret savaşı gibi diğer nedenlerden de kaynaklanıyor.
  • Küresel borçtaki artış, finansal sistemdeki likidite riskleri ve hem kamu hem de özel kuruluşların ödeme gücü ile birleştiğinde, özellikle hisse senetlerinde “aşırılıklara” yol açan belirli varlıkların belirgin bir şekilde aşırı değerlenmesi.
  • Sıkı para politikası gibi yönleri teşviklerle veya krediye erişimle birleştirmeyi amaçlayan ekonomi politikaları. Mapfre Economics’e göre, önemli sosyal ve politik sonuçları olan ekonomik bir risktir.
  • Çin’deki finansal ve gayrimenkul gerilimleri, ülke ekonomisinin muazzam ağırlığı nedeniyle küresel öneme sahip.
  • İklim değişikliği ve buna bağlı riskler, sadece aşırı hava olayları değil, aynı zamanda enerji geçişi ve rekabet gücü üzerindeki etkisi.
  • Dünya Ekonomik Forumu’na (WEF) göre, jeopolitik çatışmalar, 2019’dan bu yana diğerlerinin çok üzerinde büyüyen bir risk. Ekonomik, politik, sosyal ve yönetişim alanlarına uzanan sayısız sonuçları oldu. Ukrayna ve Gazze, Çin-ABD güç mücadelesini ve Batı’yı küresel Güney’le karşı karşıya getiren söylemleri kapsayan uzun bir listeden sadece iki örnek.

SİGORTACILIĞI ŞEKİLLENDİRECEK 5 YOL

Bu dinamikler, dünya çapında çok sayıda sektörde çeşitli ekonomik aktörleri etkilemekte ve şekillendirmektedir. Mapfre Economics, jeopolitiğin sigorta sektörünü etkileyebileceği ve “sigortalanabilir risklerin manzarasını yeniden şekillendirebileceği” beş yol belirledi.

EKONOMİK ETKİ

Jeopolitik gerilimler, ticaret anlaşmazlıkları veya küresel tedarik zincirlerindeki aksamalar gibi sonuçlarla birlikte ekonomik parçalanmaya katkıda bulunur. Mapfre Economics’e göre, bunun ekonomik aktivitede daha düşük büyümeye yol açması bekleniyor. Bu, GSYİH büyüme seviyeleri ile güçlü korelasyonları göz önüne alındığında, sigorta primlerinin büyümesini olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca, belirli pazarlara erişim daha zor hale gelebilir ve bu da sigorta şirketlerinin riskleri çeşitlendirme kabiliyetini etkileyebilir. Küreselleşmeden uzaklaşma eğilimi de enflasyonu tetikliyor ve bu da maliyetler ve zarar rezervlerinin yeterliliği üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

POLİTİK RİSKLER

Artan jeopolitik gerilimler, sigorta sektörü için, özellikle de siyasi şiddetle ilgili sigortalar için hem riskler hem de fırsatlar sunmaktadır. Örneğin, sigorta şirketleri Ukrayna gibi pazarlardan çekildi ve İsrail ve Tayvan gibi riskli bölgelerde kapsamı azalttı. Diğer taraftan, sektör için büyüme fırsatlarının olduğu dünyanın diğer bölgelerinde sigorta talebi arttı.

YASAL VE DÜZENLEYİCİ FARKLILAŞMA

Ulusal güvenlikteki değişikliklerin etkisiyle ekonomiler farklılaştıkça, şirketler daha farklı hukuk sistemleri nedeniyle daha fazla siyasi belirsizlikle karşı karşıya kalıyor. Bu yasal ve düzenleyici farklılaşma, sigorta şirketlerinin sigortalama ve yatırım fırsatlarını sınırlayabilir, onları uyum ve itibar risklerine maruz bırakabilir ve uluslararası genişleme stratejilerini karmaşıklaştırabilir.

TEDARİK ZİNCİRİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI

Jeopolitik gerilimler uluslararası ekonomik akışlarda değişikliklere yol açabilir. Mapfre Economics raporuna göre, bazı ülkeler şirketleri sınırlarına çekmekten ve böylece artan ticari sigorta primleri yoluyla sigorta endüstrilerini güçlendirmekten fayda sağlayabilirken, tüm tedarik zincirlerini çoğaltmak aşırı derecede pahalı olabilir ve hem şirketler hem de hükümetler için bir yük olabilir diye uyarıyor.

KÜRESEL İŞBİRLİĞİNDE DÜŞÜŞ

Jeopolitik çatışmalar, iklim değişikliği, enerji güvenliği, sağlık ve siber riskler gibi kritik tehditleri ele almak için gerekli ve gerekli olan küresel işbirliğini engellemektedir. Bu, örneğin yeşil geçişi tehlikeye atabilir ve potansiyel olarak benzer ideolojilere sahip ülke bloklarının yeşil enerji ve teknolojiye yönelik farklı yaklaşımlar ve özlemler peşinde koşan koalisyonlar oluşturduğu ve böylece sigorta şirketlerinin bu projeleri desteklemedeki rolünü etkilediği bir “yeşil soğuk savaşa” dönüşebilir.

Jeopolitik risklerin sigorta sektörü üzerindeki bu potansiyel etkileri, giderek daha parçalı ve belirsiz bir küresel manzaraya uyum sağlamanın önemini vurguluyor. Sigorta şirketleri, ortaya çıkan bu zorluklara yanıt olarak stratejilerini yenilemeli ve yeniden değerlendirmelidir.

İLGİLİ HABERLER