DASK Olağanüstü Yönetim Merkezi Ankara’da açıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin katılımıyla DASK Olağanüstü Yönetim Merkezi, Ankara’da açıldı. Açılışta konuşan Nebati, DASK’ın yenilenen teknolojik altyapısı sayesinde olası bir afet anında bilgi sistemlerinin sınırsız eşzamanlı ihbarı karşılayabilir hale geldiğini belirterek, “24 saatte 96 bin hasar dosyasını işleyebilir duruma gelmiştir. Bu iyileştirme sonucunda vatandaşlarımızın hasar bildirimlerini sorunsuz yapabilmesi garanti altına alınmıştır” dedi. Nebati, mevcut zorunlu deprem sigortası ürününün kapsamının genişletilerek Zorunlu Afet Sigortası’na dönüştürülmesi yönündeki çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin katılımıyla DASK Olağanüstü Yönetim Merkezi, Ankara’da açıldı. DASK’ın ana veri merkezi, yedeği İstanbul’da olmak üzere Ankara’ya taşındı. Açılış töreninde konuşan Nureddin Nebati, DASK’ın kuruluşundan bugüne geçen 22 yılda, Türkiye genelinde zorunlu deprem sigortası poliçesi sayısının yaklaşık 11 milyona ulaştığını söyledi. Nebati, Olağanüstü Yönetim Merkezi’nin kurulmasının, afetlere hazırlık açısından, DASK adına atılan önemli bir adım olduğunu belirterek, “Mevcut zorunlu deprem sigortası ürününün kapsamının genişletilerek Zorunlu Afet Sigortası’na dönüştürülmesi yönündeki çalışmalar halen devam ediyor. Böylece, vatandaşlarımızı ve işletmelerimizi sadece deprem değil, tüm doğal afetlere karşı güvence altına alacak yepyeni bir ürünü de inşallah Cumhuriyet’imizin 100. yılının ilk çeyreğinde yine beraberce hayata geçireceğiz” dedi.

24 SAATTE 96 BİN HASAR DOSYASI

DASK’ın yenilenen teknolojik altyapısı sayesinde olası bir afet anında bilgi sistemlerinin sınırsız eşzamanlı ihbarı karşılayabilir hale geldiğini ifade eden Nebati, “24 saatte 96 bin hasar dosyasını işleyebilir duruma gelmiştir. Bu iyileştirme sonucunda vatandaşlarımızın hasar bildirimlerini sorunsuz yapabilmesi garanti altına alınmıştır” şeklinde konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, DASK’ın afetlere hazır olma hedefiyle yürüttüğü çalışmalara da değinerek, şunları söyledi: “Deprem anında faaliyetlerin sürekliliğini teminen DASK’ın teknolojik altyapısının yenilenmesi, hasar yönetim sistemlerinin güncellenmesi, DASK’ın veri merkezinin deprem tehlikesinden uzak bir konum olan Ankara’ya taşınması, ihbar sistemlerinin günün koşullarına cevap verecek hıza ulaştırılması, hasar tespitlerinin kurumlar arası farklılıkları giderecek şekilde tekleştirilmesi ve açılışını yaptığımız DASK Olağanüstü Yönetim Merkezi’nin kurulması, kısa sürede DASK adına atılan çok önemli adımlar olmuştur.”

CESUR ADIMLAR ATMAKTAN ÇEKİNMİYORUZ

Sigortacılığın çeşitli riskler karşısında güvence sağlamasının yanı sıra önemli bir tasarruf aracı olduğuna da dikkati çeken Nebati, “Sigortacılık sektörümüz, Türkiye ekonomisine yaklaşık 230 trilyon lira tutarında, yani GSYH’nin 32 katı değerinde teminat sunmuştur. Ağustos ayı itibarıyla üretilen prim tutarıysa 126 milyar liraya ulaşmış olup, bu rakamın yılsonunda 200 milyar lira olacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

Sektörün gelişmesini desteklemek için cesur ve kararlı adımlar atmaktan çekinmediklerini belirten Nebati, Bakanlık olarak sigortacılık ve emeklilik sektörünün etkin şekilde çalışabilmesi için attıkları adımları da anlattı. Nebati, 18 yaş altı vatandaşların bireysel emeklilik sistemine dahil olmasına imkan sağlayan düzenleme sayesinde Kasım 2022 itibarıyla 500 bini aşkın çocuğun sisteme dahil olduğunu ve yaklaşık 2,3 milyar liralık ilave fon hacmi üretildiğini kaydetti. Nebati, 14,5 milyonu aşkın katılımcının yer aldığı bireysel emeklilik sisteminde biriken fonların hacminin 385 milyar liraya çıktığını da kaydetti.

EROĞLU: SAĞLADIĞIMIZ FONLAR 500 MİLYAR TL’YE YAKLAŞTI

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, açılmış töreninde yaptığı konuşmada, sigortacılık sektöründe son dönem yaşanan gelişmelere dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Sigorta sektörümüz yılı yaklaşık 200 milyar liralık prim üretimiyle kapatmaya hazırlanıyor. Sağladığımız fonlar ise 500 milyar liraya yaklaştı. Ancak biz sektör paydaşları olarak bulunduğumuz yeri yeterli görmüyoruz. Finansal mimaride yüzde 5 ile 2. sırada yer alan konumumuzu daha yukarılara taşımak ve sektörümüzü büyütmek için çalışıyoruz. Hükümetimizin desteği ile sektörümüz bünyesinde son 20 yılda önemli uygulamalar hayata geçti. 2000 yılında kurulan ve bugün 100 milyar liralık ödeme gücüne ulaşan DASK, 2006 yılında kurulan ve 670 bin çiftçiye ulaşan TARSİM, ülkemiz için bir başarı hikâyesi olmakla kalmadı, Türk devletlerinin de yakından takip ettiği bir model haline geldi. Yakında açıklayacağımız Vizyon Belgesi ile bu başarıların devamlılığını sağlayarak ekonomiye sağladığımız katkıyı artıracağız.”

EREN: DASK’IN ÖDEME GÜCÜ 100 MİLYAR TL

Türk Reasürans’ın Genel Müdürü Selva Eren, DASK Olağanüstü Yönetim Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada, DASK’ın teknik işleticiliğini üstlendikleri günden bugüne atılan adımları şu şekilde özetledi:

“Deprem Vakfı’nın çalışmaları, buna ilave olarak, modelleme ekibimizin çalışmaları neticesinde, reasürans marketlerinden ek bir reasürans kapasitesi alınarak, DASK’ın toplamda 25 milyar TL olan ödeme gücünü, bugün itibarıyla 100 milyar TL’ye ulaştırdık. Ayrıca, Yurt dışına Euro cinsinden ödenen reasürans maliyetini Türk Lirasına çevirerek DASK’ın reasürans koruması için ödediği maliyette kur farkından oluşabilecek zararı bertaraf etmiş olduk.”

DASK için büyük bir dönüşüm adımı attıklarını ve deprem dışındaki diğer doğal afetlerin de DASK’ın kapsamına dahil edilmesi için çalışmalar başlattıklarını belirten Eren, “Depreme ek olarak, sel ve benzeri afetlerin de DASK’ın teminatları arasına girmesini sağlayacağız. Yapmış olduğumuz bu çalışma neticesinde, sektörümüze bir sel tarifesi armağan ediyor olacağız. Ankara Olağanüstü Yönetim Merkezi’miz de hayata geçirdiğimiz diğer birçok projemizden bir tanesidir” dedi ve DASK Olağanüstü Yönetim Merkezi’nin önemini şu sözlerle ifade etti: “Ankara Olağanüstü Yönetim Merkezi, iş sürekliliği kapsamında, afetler dışında da, işin Genel Merkezden yönetilemediği durumlar için, ikinci bir üs olarak konumlandırılmıştır.”