Dolu hasarından en çok İstanbul, Kastamonu etkilendi

Doğa Sigorta Genel Müdürü Coşkun Gölpınar, 2020 yılının ilk 9 aylık döneminde, Türkiye Sigorta Birliği (TSB) verilerine göre dolu kaynaklı hasarların teminat kapsamına alındığı kasko branşında ortalama kasko priminin yaklaşık 1.700 lira olduğunu söyledi. Gölpınar, “Günlük ayıracağımız 4,50 TL ile aracınızı halı, kilim ve battaniye ile değil kasko poliçesi ile koruyabiliriz” dedi.

Coşkun Gölpınar, iklim değişikliği nedeniyle etkisini gittikçe artıran dolu riskinin, doğal afetler kapsamında maddi hasarlara neden olan son dönemlerdeki en önemli etken olarak tanımlanabileceğini ifade ederek, “İklim değişikliğinin etkilerine karşı en iyi koruma sigortadan geçiyor. Dolu nedeniyle sadece araçlar değil iş yerleri ve evler de hasarlar alıyor. Son dönemlerde yapılan konutların çoğunun dış cepheleri yağışlara karşı dirençli olmayan dekoratif amaçlı yalıtım malzemeleri ile kaplandığını, dolu yağışının sonrasında ise dış cephelerin çeşitli hasarlar aldığını görüyoruz. Bu cephelerin sökülüp tekrar yerine konulması çok ciddi masrafların ortaya çıkmasına neden oluyor. Sigortalılarımız konutları için alabilecekleri ‘Doğa Sigorta Sivil Ortak Alan Paket Sigorta Poliçesi’ ile bahsi geçen dolu afetinin yol açtığı hasarlar tamir edilerek herhangi bir sorun ile karşılaşılmadan hayata devam edilebilecek” dedi.

200 Milyon Dolarlık Hasar Ortaya Çıktı

Coşkun Gölpınar, son 3 yılın verileri incelendiğinde dolu hasarı olarak en çok etkilenen iki ilin İstanbul ve Kastamonu olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

“2017 ve 2018 yıllarında meydana gelen dolu sonrasında Kastamonu ilinde 2.361 ev ve iş yeri yaklaşık 8.000 araç hasara uğradı. 2017 yılı Temmuz ayında iki kez ortaya çıkan dolu nedeniyle 100 bin adedi sigortalı olmak üzere toplamda 180 bin aracın hasar aldığı tahmin ediliyor. İstanbul’da meydana gelen iki dolu hasarı neticesinde farklı kaynaklardan alınan bilgiler doğrultusunda yaklaşık 200 milyon dolar tutarında hasar ortaya çıktı. 2020 yılında meydana gelen hasarların henüz sonuçları tam olarak ortaya çıkmamış olmasına karşı pandemi nedeniyle ikinci el araç satışının yükseldiği bir döneme rast gelmiş olması sebebiyle ortaya çıkacak hasar tutarlarının 2017 yılındaki ile benzerlik göstereceği aşikâr.”

Muafiyet ve Hasara Katılım Oranları

Coşkun Gölpınar, doğal afetler kapsamında ortaya çıkan deprem, sel su baskını ek teminatlarına bağlı hasarlarda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kararları ile birlikte poliçelerde uygulanan muafiyet ve hasara katılım oranları olmasına karşı, kasko kapsamında verilen dolu ek teminatı için böyle bir uygulamanın mevcut olmadığını da vurgulayarak, şunları söyledi:

“Konut ve iş yerleri poliçelerinde ise çok düşük rakamlar ile muafiyet tutarı poliçeye not ediliyor. Doğa Sigorta olarak kasko poliçelerinde dolu yağışının sebep olduğu tüm hasarlarda bir sonraki dönemdeki hasarsızlık oranı da bozulmuyor. Ayrıca, Doğa Sigorta kapsamında dolu risklerini teminat altına alan devlet destekli tarım sigortaları, Türkiye genelindeki yaklaşık 1.700 acente organizasyonumuz ile tarım sektörüne hizmet veriyoruz.

Coşkun Gölpınar, dolu hasarı ve diğer her türlü hasarın giderilmesi ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Doğa Sigorta olarak ‘Adresinizde Cam Değişimi ve Onarımı’ hizmeti ile cam hasarlarında yanınızda olmaya devam ediyoruz. Hasar onarımı konusunda uzman ve yaygın Boyasız Göçük Onarım Servislerimiz tarafından öncelikli ve hızlı bir şekilde onarımlarınızı yaptırabilirsiniz. Pandemi döneminde kıymetli zamanınızı harcayarak servise gitme zorunluluğunu da ortadan kaldırıyoruz. Çağrı merkezimizden aldığınız randevu günü ve saatinde adresinizde cam değişim ve onarım hizmetimizden faydalanabiliyorsunuz. Hem zamandan tasarruf ediyor hem de ömür boyu işçilik garantimizden yararlanıyorsunuz.”