Düzenleme çıktı, vale hizmetinde sigorta zorunlu

Ocak ayında uygulamaya girecek olan yeni düzenleme ile vale hizmeti veren işletmeler, vale ve garaj sigorta poliçesi ve üçüncü şahıs mali mesuliyet sigorta poliçesi yaptıracak. Vale hizmeti veren işletme ve işyerleri, ödenecek olan tazminatları teminat altına almak amacıyla gerekli sigorta poliçelerini yaptırıp bunları hizmet verdikleri işletmeyle yaptıkları resmi hizmet sözleşmesi ekinde sunmak zorunda olacak.

Editör: Aytaç NALLAR

Vale işi yapanlar zorunlu olarak sigorta yaptıracak, vale hizmeti alan işletmeler de anlaşma yaptığı vale işletmesinden sigorta poliçesini talep edecek.

İşletmeler ve İşyerlerinin Araç Park Hizmetlerinin (Vale) Yürütülmesine İlişkin Yönetmelik, bugünkü Resmi Gazetede yayımlandı. Valelerin çalışma esaslarını düzenleyen yönetmelikte sigortaya da kapsamlı yer veriliyor. Yeni düzenleme 2021’in Ocak ayının 7’sinde uygulamaya girecek.

Yeni düzenlemeye göre vale hizmeti veren işletme ve işyerleri söz konusu hizmetlere ilişkin olarak hizmet süresi içinde ortaya çıkan araç hasarlarını, trafik cezalarını ve araç çekme bedellerini tazmin etmek zorunda olacak. Buna göre, vale hizmeti veren işletme ve işyerleri, ödenecek olan tazminatları teminat altına almak amacıyla gerekli sigorta poliçelerini yaptırıp bunları hizmet verdikleri işletmeyle yaptıkları resmi hizmet sözleşmesi ekinde sunmak zorunda olacak. Bu poliçeleri sözleşme ekinde talep etmek, vale hizmeti alan işletmenin sorumluluğunda olacak. Yönetmeliğe göre vale hizmeti veren işletmeler, vale ve garaj sigorta poliçesi ve üçüncü şahıs mali mesuliyet sigorta poliçesi yaptıracak.

Yeni Düzenleme Neler Getiriyor

Yeni yönetmelikle, valelerin verecekleri hizmetlerin sınırları da çizildi. Yönetmelik ile gelen düzenlemeler şöyle:

 • Vale hizmeti en fazla 3 kilometre yarıçap içerisinde karşılanacak.
 • Sürücü, vale hizmeti almaya zorlanamayacak.
 • Vale görevlisi, işvereni tarafından kendisine verilen vale hizmetine ilişkin görevleri yerine getirecek. Kendisi ya da işvereni dışında başka kişiler hesabına vale hizmeti yapamayacak.
 • Vale hizmeti alan işyerleri, vale hizmeti veren işletmeye kendi mülkiyeti içinde veya kiralayacağı otopark alanında yer göstermek zorunda olacak. Bu alanda; vale görevlisinin bekleyebileceği hizmete özel kapalı bir mekân oluşturacak.
 • Otopark alanını kayıt altına alacak güvenlik kamerası bulundurulacak.
 • Ücretsiz otopark alanları içerisinde, karayollarında ve halkın kullanımına açık alanlarda vale hizmeti için özel alan ayrılmayacak.
 • Vale hizmetlerine ilişkin olarak vale işletmesi ile işyeri arasında sözleşme düzenlenecek.
 • Vale hizmeti veren işletmeler vale-garaj Sigorta poliçesi ve üçüncü şahıs mali mesuliyet sigorta poliçesi yaptıracak.
 • Vale görevlisi 3. seviyede Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olacak.
 • Vale olacaklar Türk Ceza Kanununda belirtilen suçlardan hakkında kovuşturma bulunmayacak.
 • Valeler kullanılacak araç cinsine uygun sınıf sürücü belgesine sahip olmak.
 • Aracın teslimi sırasında vale hizmeti veren işletme ve işyerlerinin vale görevlileri tarafından sürücüye araç teslim fişi verilecek. Araç iadesi bu fiş ile yapılacak.
 • Vale hizmeti veren işletme ve işyerleri söz konusu hizmetlere ilişkin olarak hizmet süresi içinde ortaya çıkan araç hasarlarını, trafik cezalarını ve araç çekme bedellerini tazmin etmek zorunda.
 • Vale hizmeti veren işletme ve işyerleri ödenecek olan tazminatları teminat altına almak amacıyla gerekli sigorta poliçelerini yaptırıp bunları hizmet verdikleri işletmeyle yaptıkları resmi hizmet sözleşmesi ekinde sunmak zorunda. Bu poliçeleri sözleşme ekinde talep etmek, vale hizmeti alan işletmenin sorumluluğunda.