Erdoğan: Belki de fiyatların düştüğü tek sektörüz

Ray Sigorta CEO’su Koray Erdoğan, kasko ve trafik sigortaları hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Erdoğan, sigorta sektöründe fiyatların her geçen gün düştüğünü belirterek, “Araç bedellerinin yüzde 85, hasar maliyetlerinin yüzde 82 arttığı bir ortamda kasko sigortasında, fiyatların yüzde 38 düşmesi akılla ve mantıkla izah edilecek bir durum değil” dedi.

Editör: Aytaç NALLAR

Ray Sigorta CEO’su Koray Erdoğan, sigorta sektöründe fiyatların her geçen gün düştüğünü, bunun sigorta sektörü açısından sonuçlarının acı olacağını söyledi. Koray Erdoğan, “Belki de fiyatların düştüğü tek sektör olabiliriz” dedi.

Koray Erdoğan, geçen seneye göre kasko fiyatlarının yüzde 38 düştüğünü belirterek, fiyat düşüşünün nedenini rekabete bağladı. 2020’de, pandemi dönemi geçirdiklerini ifade eden Koray Erdoğan, “Sokağa çıkma yasakları, kısıtlamalar nedeniyle geçen senenin nisan, mayıs aylarında hasar adetlerinde çok ciddi düşüşler gördük. Yani 11 puan, 13 puan düşüşler gördük. Biz de tabi sektör olarak bunu tamamen fiyatlara yansıttık. Oysa bunların hiçbiri sigorta sektörünün kendi dinamiklerinden kaynaklanan bir durum değil; tamamen pandeminin etkisi. Ben şöyle bakıyorum şimdi; araç bedellerinin yüzde 85 arttığı, ortalama hasar maliyetlerinin yüzde 82 arttığı bir kasko sigortasında, fiyatların yüzde 38 düşmesi gerçekten çok akılla, mantıkla izah edilecek bir durum değil. 2021 yılı içerisinde pandemi nedeniyle eğer herhangi bir kapanma olmaz ise gerçekten sonuçları sigorta sektörü için birazcık acı olacak diye düşünüyorum. Ama tüketici açısından baktığımız zaman çok çok avantajlı bir noktaya geldi fiyatlar” dedi.

Salgında Ekonomik Kaskoya Kayış Oldu

Koray Erdoğan, salgın döneminde tüketicilerde ekonomik kaskoya doğru bir kayış olduğuna da değinerek, şu açıklamaları yaptı: “Benim tüketicilere tavsiyem, özellikle ne aldıklarına mutlaka ve mutlaka bakmaları. Özellikle iklim değişiklikleri nedeniyle yaşadığımız olaylar, doludan kum fırtınasına kadar çok geniş bir yelpazede bir takım doğa olayları yaşanmaya başladı. Ben tüketiciye çok daha düşük bir prim farkı ile geniş kaskoyu tavsiye ederim. Ama özellikle bu dönemlerde, tüketiciler, mutlaka sigortasız bir şekilde trafikte dolaşılmasınlar.”

Önümüzdeki Dönem Kaygı Verici

Koray Erdoğan, otomobil sigortalarında, sigorta sektörünün ödediği hasara da değinerek, oto sigortalarında 20 milyar liranın üzerinde bir hasar ödemesi yapıldığını kaydetti. Salgın döneminde bile hasar-prim oranlarının çok düşük olmadığını vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Pandemi döneminde dahi trafik sigortasında hasar-prim oranları yüzde 87’ler düzeyindeydi. Kasko tarafında da yüzde 62’ler düzeyindeydi. Yaklaşık olarak baktığımızda 19-20 milyar lira civarında bir trafik sigortası üretimi vardı. 10 milyar lira civarında da bir kasko prim üretimi vardı. 30 milyar liralık bir büyüklüğü alırsanız, yaklaşık olarak herhalde 20-25 milyar lira arası hasar ya da tazminat ödemesinden bahsediyoruz. Tabi önceki yıllardan gelen hasarlar da bunun içerisinde ama dediğim gibi özellikle pandemi döneminde bir düşüş oldu. Kasko için durum bu iken trafik için durum daha da vahim gözüküyor. Ben de diyorum ki, bunların hepsi tüketici için çok olumlu gelişmeler ama sigorta sektörünün önümüzdeki dönemleri için bence çok kaygı verici konular.”