GSS kapsamında hastanelere 182,9 milyar lira ödendi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında son iki yılda kamu ve özel hastanelere sağlık hizmetleri karşılığında 182,9 milyar liralık ödeme gerçekleştirildiğini açıkladı. Selçuk, geçen yıl hastanelere başvuran 69 milyonu aşkın kişinin 24 milyona yakınının özel hizmet sunucularına başvurduğunu söyledi.

Selçuk, GSS kapsamında 2018 ila 2020’nin Ağustos döneminde kamu ve özel hastanelere sağlık hizmetleri karşılığında 182,9 milyar liralık ödeme gerçekleştirdiklerini belirterek, şu açıklamaları yaptı:

“Genel sağlık sigortası Cumhuriyet tarihinin en önemli dönüşümlerinden biri. Bugün dünyanın en geniş kapsamlı, sürdürülebilir ve erişilebilir sağlık paketini sunan Türk Genel Sağlık Sigorta Sistemi, bir ‘Türk mucizesi’ olarak adlandırabileceğimiz bir sistem. Uluslararası anlamda büyük bir başarı örneği olarak nitelendirdiğimiz Genel Sağlık Sigortası ile Türkiye nüfusunun tamamına yakınını sağlık güvencesi kapsamına aldık. Genel sağlık sigortası ile vatandaşlarımızın öncelikle sağlıklarının korunması, sağlık riskleri ile karşılaşmaları halinde ise oluşan harcamaların finansmanını sağladık.”

Geçen Yıl Hastanelere 69 Milyon Kişi Başvurdu

Zehra Zümrüt Selçuk, SGK olarak 2019’da özel hizmet sunucularına 11 milyar, kamuya da 58 milyar lirayı aşkın ödeme yaptıklarını da vurgulayarak, geçen yıl hastanelere başvuran 69 milyonu aşkın kişinin 24 milyona yakınının özel hizmet sunucularına müracaat ettiğini kaydetti. Bakan Selçuk, bunun karşılığında SGK olarak 2019’da özel hizmet sunucularına 11 milyar lirayı aşkın, kamuya da 58 milyar lira ödeme yaptıklarını anlattı.