Kısa çalışma ödeneğinin süresi uzatıldı. Kimler yararlanabilecek?

Kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği ve işverene, çalışanını işten çıkarma yasağının süresi bugün Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile 2 ay uzatıldı.

Karara göre, yeni tip koronavirüs nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle 30 Haziran 2020’ye kadar kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi 2 aylık süreden sonra başlamak üzere 2 ay daha uzatıldı.

Aynı şekilde, işverene, çalışanını işten çıkarma yasağı ve ücretsiz izne ayrılanlara ödenen nakdi ücret desteği de 2 aylığına uzatıldı.

Kimler Yararlanacak?

Peki, bu uzatımdan kimler, nasıl yararlanacak? 30 Haziran tarihi dahil bu tarihe kadar kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi; yeni bir başvuru ve uygunluk tespiti yapılmasına gerek olmaksızın, daha önce kısa çalışmadan yararlanan aynı işçiler için ve aynı şartları aşmamak kaydıyla kısa çalışma ödeneği 2 ay daha uzatıldı. Aynı şekilde 30 Haziran tarihinden önce kısa çalışma uygulaması biten işyerleri de 2 ay daha kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilecek.

Nakdi Ücret Desteği, İşten Çıkarma Yasağı da Uzadı

Koronavirüs nedeniyle nisan ayında uygulamaya konan ve işyerleri tarafından ücretsiz izne çıkartılanlara ödenen nakdi ücret desteği de 2 ay uzatıldı. Nakdi ücret desteği kapsamında ücretsiz izne çıkartılanlara aylık 1.177 lira ödeniyor.

Nisan ayında yapılan düzenleme ile her türlü iş veya hizmet sözleşmesi 3 ay süreyle işveren tarafından feshedilemiyordu. Bu süre de 2 aylığına daha uzatıldı.

Sene Sonuna Kadar Devam Edecek

Koronavirüs destekleri kapsamda mart ayının sonunda çalışanları ve işverenleri desteklemek için kısa çalışma ödeneği ödenmeye başladı. Nisan ayında da işverenlere çalışanlarını ücretsiz izne çıkarma hakkı tanındı ve ücretsiz izne ayrılanlara devlet aylık 1.177 destek verdi. Üst üste alınan kararlarla, nakdi ücret desteği ve ücretsiz izin uygulamasının süreleri uzatıldı.

Son duruma göre kısa çalışma ödeneği 31 Ekim’e, ücretsiz izne ayrılanlara ödenen nakdi ücret desteği de 17 Kasım tarihine kadar uzatılmıştı. Şimdi yeni kararla kısa çalışma ödeneği bu yılın aralık sonuna kadar uzatılırken, nakdi ücret desteği de 2021’in ocak artasına kadar uzatılmış oldu.