Gürsoy: Yerli ve yabancı gruplardan başvurular alıyoruz

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy, yerli ve yabancı gruplardan katılım sigorta şirketi kurmak için başvurular aldıklarını, 2022’de yeni katılım şirketlerinin duyulmaya başlanacağını söyledi.

Türker Gürsoy, Anadolu Ajansı muhabirine açıklamalar yaptı. Türker Gürsoy, katılım sigortası sunan şirketlerin yanı sıra yerli ve yabancı gruplardan yeni katılım şirketi kuruluş başvuruları almaya başladıklarını, 2022 yılında yeni katılım şirketlerinin peyderpey duymaya başlanacağını belirterek, mevcut durumda pencere usulüyle faaliyet gösteren 4 şirketin katılım esaslı sigorta şirketi kurma yönündeki ruhsat çalışmaları sürecinin devam ettiğini kaydetti.

3 YILDA 8 YENİ ŞİRKET BAŞVURUSU OLDU

Türker Gürsoy, sektöre ilginin devam ettiğini, geride kalan 3 yıla yakın zaman diliminde 8 yeni şirket başvurusu olduğunu vurgulayarak, yeni gelen bir düzenlemeyle katılım penceresi usulü ile çalışan şirketlerin 31 Aralık 2021’e kadar pencereyi şirkete çevirmesi veya pencereyi tasfiye etmesi gerektiğini söyledi. Katılım sigortacılığı ve emeklilik uygulamalarının önümüzdeki dönem büyüyebileceği zemin oluşturduklarını belirten Gürsoy, “Nitekim halen katılım sigortası sunan şirketlerin yanı sıra yerli ve yabancı gruplardan yeni katılım şirketi kuruluş başvuruları almaya başladık. 2022 yılında yeni katılım şirketlerimizi peyderpey duymaya başlayacaksınız. Mevcut durumda pencere usulüyle faaliyet gösteren 4 şirketin katılım esaslı sigorta şirketi kurma yönündeki ruhsat çalışmaları ile ilgili süreç devam etmektedir. Ayrıca, pencere usulüyle faaliyet göstermeyip katılım esaslı şirket olarak faaliyetlerine devam etme niyetinde olan ve bu alanda altyapı çalışmalarını sürdüren şirketler de bulunmaktadır” dedi.

BEFAS’A OTOMATİK KATILIK DAHİL OLACAK

Türker Gürsoy, Anadolu Ajansı’na yaptığı değerlendirmelerde, bireysel emeklilik sistemine (BES) de değindi. 2021 yılının temmuz ayında uygulamaya koydukları Bireysel Emeklilik Fon Alım-Satım Platformu (BEFAS) ile katılımcıların BEFAS’ta sunulan tüm emeklilik fonlarına yatırım yapabilme imkanını bulduklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Yılbaşında ise BEFAS’ın kapsamı daha da genişleyecek ve otomatik katılım sistemi de dahil olacak. Ayrıca, 2020 yılında uygulamaya geçen fon performans değerlendirme sistemi ile fonlar arası rekabet artırılarak performansa göre ödül-ceza sistemini getirdik. Böylelikle gerek BEFAS gerekse de performans değerlendirme sistemi ile emeklilik yatırım fonlarının getirilerinin daha da artmasını teşvik ettik.”

KATILIMCILAR BES’TEKİ BİRİKİMİN BİR KISMINA ERİŞEBİLECEK

Türker Gürsoy, BES’te, katılımcıların birikiminin tamamını alarak sistemden ayrılması ve tüm haklarını kaybetmesi yerine ihtiyaç halinde birikiminin bir kısmına erişebilme imkanı tanınmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü de vurgulayarak, bu sayede konut edinme, evlilik, eğitim, iş kurma ve bedelli askerlik gibi önemli dönüm noktalarında katılımcılara destek vermek istediklerini sözlerine ekledi.

PCR, ANTİKOR TESTİ İÇEREN ÜRÜNLER SUNULACAK

Türker Gürsoy, sağlık sigortalarına da değinerek, sigorta pazarında sağlık sigortacılığının yüzde 12 gibi bir pay aldığını, 4 milyon sağlık sigortası poliçesi bulunduğunu ifade ederek, son dönemde tamamlayıcı sağlıkta olumlu trend gözlemlediklerini, yeni poliçe girişlerinin de ağırlıklı olarak bu alanda olduğunu kaydetti.

Yeni dönemle birlikte salgın dahil ve hariç olmak üzere seçenekli ürünler gelebileceğine dikkat çeken Gürsoy, şu açıklamaları yaptı:

“Belirli durumlarda PCR test zorunluluğunun da olabileceği düşünüldüğünde, poliçelere eklenecek belirli sayıda PCR testi hakkı ve Covid geçiren vatandaşlarımız için antikor testini içeren ürünler sigortalılar için tercih nedeni olabilecektir. Ek olarak, salgın olgularını teminat altına alan hastalık sigortası türü ürünler de gelişebilir. Aynı şekilde online doktor hizmeti gibi satış sonrası hizmetlerde de online ve dijital desteklerin artık her poliçeye entegre edildiğine şahit olacağız. Diğer yandan, salgından bağımsız olarak, kişilerin geçmiş hastalıklarını da teminat kapsamına alacak ürünlerin yaygınlaşmasının sigortanın kapsamının derinleşmesi açısından önemli olduğunu düşünüyorum.”